Кои са трудностите пред затварянето на една въглищна мина?
Словения е добър пример как може да се случи справедливият преход
Зеленият преход е огромно предизвикателство, но Словения е добър пример, въпреки че все още е във фазата на планиране. Това заяви Бощян Крайнц, директор на Енергийната агенция на региона Савинска, Шалешка и Корошка (Институт KSSENA) в Словения.
Той взе участие в уебинара „Разширяване на възможностите“, организиран от „Бранд Медия България“, който поставя акцент върху възможностите за европейско финансиране.
Но сме оптимисти, че ще успеем да го приключим (прехода) до 2033 г. и да компенсираме всички предизвикателства, да намерим екологични решения, които да бъдат ефективни“, категоричен беше експертът.
Той открои основните предизвикателства и трудности пред закриването на въглищната мина във Велене, Словения.
На първо място, това трябва да се случи по устойчив начин и околната среда, която е изключително разрушена заради експлоатирането на мината, да се възстанови безопасно.
Второто е, че компенсациите за работещите в мината, които са 5 хиляди души – пряко и непряко свързани.
Трябва да разберете, че това бяха добре платени работни места, миньорите не са добре образовани, но печелят добре“, каза Крайнц.
Той обясни, че тези работници получават около 2000 хил. евро на месец заплата и добавки, че работят в опасна среда, което трябва да бъде компенсирано.
Третото предизвикателство е как да се трансформира системата за отопление в града – 95% от него се е осигурявало чрез въглищата.
Трябва преходът да е към зелено решение, горивото трябва да бъде променено, да се използва наличната система – да инсталираме бойлери с биомаса, термопомпи при двете ни големи езера, третата опция е водородът“.
Крайнц е категоричен, че евтината енергия не води до зелени инвестиции, какъвто е бил случаят с Велене, където са липсвали инвестиции в енергийна ефективност, но това значително се е променило.
Словенската стратегия показва, че успешното преминаване през прехода е възможно, смята експертът, който очерта, че страната се възползва от европейските средства.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.