Брюксел проучва действия срещу продажбите на Temu и Shein в ЕС
Много национални проучвания доказват, че продуктите на китайските търговци не отговарят на европейските изисквания
В последните месеци станахме свидетели на осезаемо раздвижване при европейските институции и предприемане на редица мерки спрямо търговци и онлайн платформи за търговия, базирани извън Европейската общност. Възможно е да се стигне до санкции до 4% от годишния оборот на нарушителите. Започнаха разговори за отпадането на ограничението в европейското митническо законодателство да не се облагат с мито пратки на стойност под 150 евро. Официалната причина – редица нарушения на европейското потребителско законодателство, свързани с изискването за информация, безопасност и лоялност на практиките.
Възниква въпросът – тези реакции търговска война ли са или чист опит за защита на потребителите, на лоялния бизнес, на правата на работниците, на околната среда и т.н.
Не можем да изключим темата за конкурентна борба, но като защитници на правата на потребителите, ние предпочитаме да се фокусираме върху обективните предпоставки за вземането на мерки за предпазване на купувачите от вредни за живота и здравето им продукти и от увреждащи икономическите им интереси практики.
Агресивен дигитален маркетинг и атрактивни цени
Масираните реклами в Интернет превърнаха за относително кратко време китайската онлайн платформа Temu в истински хит за милиони потребители от цял свят, включително и от Европа. Агресивният маркетинг работи така – офертите се появяват отново и отново, докато не Ви накарат да кликнете върху тях, а след това – спасение няма, започват буквално да Ви заливат, където и да се намирате онлайн. Спонсорирането на страници в социалните мрежи и в цялото дигитално пространство, гарнирано с примамливи изображения на любопитни стоки на атрактивни цени, гарантират успеха.
Очаква се през тази година приходите на двете най-силни компании – Temu и Shein – да надхвърлят 90 млрд. долара, като от тях само в Европа ежемесечно пристигат по 50 милиона пакета.
Вредни за здравето и живота продукти и нелоялни практики
Резултатите от изпитването на специално закупени през Temu от контролния орган в Италия проби на козметика сочат наличие на съставки, които не са обявени на опаковката или са в различи от посочените количества. Германия пък е установила подвеждащи отзиви за продукти или заблуди за ценови отстъпки при предлагането на стоките на платформата. В документален филм на телевизия във Великобритания професори анализират проби и констатират съдържанието на тежки метали в някои от закупените за целите на изследването продукти.
Продължителната употреба на подобни изделия може да причини алергии, сериозни психични и физиологични проблеми като увреждане на бъбреците, белите дробове, онкологични заболявания, репродуктивни проблеми и пр.
Мерки на европейските институции
След поредица сигнали от национални контролни органи Европейската потребителска организация (BEUС) подаде колективна жалба до Европейската комисията, която от своя страна започна разследване на Temu. Част от въпросите, които ще се изследват, са свързани с обстоятелството, че платформата често не успява да предостави важна информация на потребителите относно продавача на дадена стока, разчита на манипулативни практики за генериране на допълнителни продажби (потребителите получават различни, по-скъпи версии, след като щракнат върху конкретен продукт) или пък усложнява процеса на закриване на акаунта (изисква преминаване през препятствия).
Изгледи за промяна в европейското митническо законодателство
Възможно е да отпадне ограничението закупените онлайн пакети от страна извън Общността да не подлежат на облагане с мита, ако стойността им е под 150 евро. Настоящите правила за освобождаването от данък върху вноса позволяват на електронни търговци от Китай да подбиват цените на конкурентите си и да избягват митническите проверки на продуктите си. Германският министър на финансите Кристиан Линднер вече заяви, че подкрепя премахването на ограничението за безмитна търговия до 150 евро на европейско равнище. На този фон във Франция националните законодатели започнаха работа по законопроект за налагане на по-големи санкции върху продуктите на бързата мода, както и забрана на рекламите за такива стоки.
Опасни химикали, некачествено проектиране и изработка
От „Ние, потребителите“ бихме желали да обърнем внимание на това, че предлаганите за продажба стоки от търговци и платформи, базирани извън ЕС, може да отговарят на местното законодателство, но това не отменя заплахите за здравето на потребителите от вече установени рискове. Нещо повече – европейските институции могат да предприемат мерки само спрямо рискови продукти на територията на ЕС – да ги забранят, да поискат изтеглянето, преработването или унищожаването им, сваляне от онлайн каталози и т.н. Извън ЕС те не могат да направят това, което означава, че рискът при покупки от там е голям и отговорността е изцяло на поттребителя.
Важно е и да се има предвид, че особено за стоките за деца критериите в Европа са значително по-високи в резултат на въведените стандарти и регламенти, които обаче не са задължителни за трети страни.
Продават ли се същите китайски стоки у нас много по-скъпо?
Ако разликата в цената е в пъти, най-вероятно става дума за реплики. Следва да се има предвид, че има много търговци, които наемат агенти да проучват какви стоки се предлагат на европейските пазари, след това се правят много по-евтини техни дубликати, които визуално ги повтарят почти сто процента, особено при предлагане онлайн, но са със значително по-различни характеристики.
Ако български или европейски магазини продават китайски стоки...
Когато български търговци предлагат китайски стоки, те трябва да разполагат с документите, които удостоверяват предварително направени изпитвания за съответствие на всяко от изделията с европейското законодателство относно безопасността, както и да носят отговорност за това. Те подлежат на контрол от националните органи.
Кражба на лични данни и източване на сметки
Главният прокурор на американския щат Арканзас Тим Грифин заяви пред Fox Business, че Temu е бизнес за кражба на данни. По думите му „не само традиционните потребителски данни, но и използването на зловреден софтуер, шпионски софтуер, за да има пълен достъп до информацията в устройствата на потребителите. И като се отиде още една крачка напред, техният код е написан по такъв начин, че да не бъде открит“, заради което се води и дело.
Съвети при покупки от търговци и платформи извън ЕС
Винаги проверявайте за информация за производителя и вносителя на изделието, тъй като те носят отговорност за неговото качество и безопасност. Важно е да знаете, че по закон е задължително един от тях да има представител в страна от Европейската общност и е добре да потърсите данни, които потвърждават това. Прочетете какви материали са вложени при изработката на продукта, запознайте се с инструкциите и предупрежденията за употреба на изделието и стриктно ги спазвайте. Запознайте се детайлно с условията на сделките, защото може да има уловки.
Без защита на потребителските права
При покупка на опасна стока от държава в Европейската общност клиентите имат право да я върнат на търговеца и да получат парите си за нея обратно, както и да потърсят обезщетение за претърпени вреди. Това обаче е невъзможно, когато търговецът е от страна извън ЕС.