Незаконни ли са продуктите на Temu и какво ще направи ЕС?
Китайската платформа трябва да приведе дейността си в съответствие с европейското законодателство или да затвори
Крайната цел на започналото преди дни разследване на Европейската комисия срещу Temu следва да убеди китайската платформа, че има две възможности – да приведе дейността си в съответствие с европейското законодателство или да спре да продава продуктите си на потребителите от Общността.
Проблемите са в три основни направления и касаят евентуални нарушения на Закона за цифровите услуги (DSA) – съмнение за престъпване на забраната за продажба на незаконни продукти в Европейския съюз, потенциално пристрастяващия дизайн на услугата и нелоялни търговски практики.
Незаконни ли са стоките на Temu?
Това е основният въпрос, на който стартиралото разследване ще търси отговор. За незаконни се считат продуктите, които не съответстват на изискванията на европейското законодателство относно качеството и безопасността заради наличие на опасни вещества, лошо проектиране или недовършени производствени процеси, нарушават авторското право и др. Отделен, но също толкова важен въпрос е липсата на информация в много от случаите кой предлага стоката – името на търговеца не става известно до покупката или изглежда, че продавачът е платформата, независимо от това, че на практика не е така.
Какво означава понятието „пристрастяващ дизайн на услугата“?
Основна маркетингова цел на платформата от самото и създаване и към момента е да привлече възможно най-много потребители, които да пазаруват за нея за първи път, но и редовно. Затова тя прилага различни похвати, които затрудняват потребителите „да се откъснат от нея“. Например, приканва ги към регистрация, за да могат да ползват пълната функционалност и максималните преференции за „лоялни клиенти“, като същевременно заличаването на акаунта става с преодоляването на изкуствено поставени перипетии. Пазаруването е възможно след преминаване през различни „лотарийни игри“ за печелене на награди и отстъпки – златни яйца, завъртане на „колело на късмета“ и др., от което първите два пъти не печелите нищо, но на третия задължително получавате висока отстъпка от порядъка на 90%. След това започва и препоръчване на още продукти за добавяне в кошницата.
Прилагането на тези техники в съчетание с привлекателно по-ниските цени спрямо средните пазарни цени на аналогични стоки подтикват потребителите да правят по-големи покупки, отколкото са планирали, което е във вреда на техните икономически интереси.
В какво се изразяват хипотетичните нелоялни търговски практики?
Нелоялните практики се състоят именно в това, че спрямо потребителя се прилагат тактики за пристрастяване, които са непочтени. Трите „златни яйца“ или поредни завъртания на „колелото на късмета“, които преминават от нулеви печалби до отстъпка от 90% изглежда като „програмирана заблуда“, че потребителят е извадил огромен късмет да пазарува толкова изгодно атрактивни стоки. Нелоялна практика е и липсата на конкретна информация за продавача, което създава объркване у потребителя от кого пазарува. Заблудата, че пазаруват легитимни стоки, когато това не е така, също е нелоялна търговска практика.
Защо сега ЕК започна да проверява китайската платформа?
Две са основанията Европейската комисия да може да проведе настоящото разследване срещу Temu.
На първо място е Законодателният акт за цифровите услуги (DSA), който бе приет през ноември 2022 г. и се прилага изцяло за всички държави на територията на Европейския съюз от 17 февруари 2024 г.
Другото основание е, че в края на май тази година според Регламента Temu беше обявена за “много голяма платформа” и бе включена в списъка на Европейската комисия с онлайн платформи, които трябва да се подчиняват на строгите европейски правила. Към онзи момент използващите Temu европейски потребители надхвърляха 60 млн.
В резултат на започналия мониторинг, преди месец Европейската комисия изпрати искане до китайската платформа в срок до 21 октомври да представи информация за това какви мерки е предприела срещу търговци, които продават незаконни продукти. Сега вече е в ход следващата стъпка – настоящото разследване.
Колко са европейските потребители на Тemu?
Към момента китайската платформа използват 92 млн. потребители на Европейския съюз.
Какви може да са последиците при установяване на нарушения?
Предвидените в Закона за цифровите услуги мерки са глоби в размер на до 6% от глобалните приходи на платформата.
Може ли китайската платформа да бъде спряна за Европейския съюз?
Освен да наложи санкции, ЕК може да изиска от платформата да представи план за преодоляване на установени нарушения. Ако такъв план не бъде предоставен или бъде преценено, че реализирането му няма да доведе до отпадане на нарушенията, като крайна мярка може да се стигне и до ограничаване на услугата за европейските потребители.
Търговска война ли е това?
Много потребители, а и не само, се питат търговска война ли е в ход? Действията на ЕК следва да бъдат насочени към това всеки търговец, който желае да осъществява продажби на европейски потребители (независимо къде по света е базиран той, включително в Европа), да спазва законодателството на Общността. Това осигурява едновременно защитата на потребителите от опасни стоки, нелоялни търговски практики, измами и други, но и подкрепата на лоялната конкуренция и защитата на авторското право. В този смисъл, целта е икономическите оператори да се конкурират коректно – когато европейските търговци спазват европейското законодателство, това трябва да правят и всички останали при взаимодействието си с европейски потребители.