Брюксел отменя мониторинга над България и Румъния
Подготвят нов механизъм за гарантиране на демокрацията и върховенството на закона
Европейският парламент отмени механизма за
сътрудничество и проверка (т.нар.
мониторинг, б.р.) на България и Румъния, съобщиха от пресслужбата на институцията.
Вместо него ще бъде разработен нов механизъм за наблюдение на демокрацията и върховенството на закона във всички държави членки. Инициативата беше приета с 405 гласа „за“, 171 „против“ и 39 „въздържали се“.
„Европейският съюз вече има инструменти за налагане на изпълнението на политики във всички други сфери: защита на конкуренцията, полицейско и правосъдно сътрудничество, външни политики..., но нашите основни ценности не са защитени от механизми, които да са достатъчно силни, за да гарантират тяхното отстояване в целия ЕС“, каза докладчикът по въпроса Софи ин’т Велд (АЛДЕ, Нидерландия) в дебата преди гласуването.
Идеята е новият механизъм да обедини съществуващите нормативни актове в тази сфера и да ги направи по-ефективни. Трябва да се премахне разликата между мониторинга, който е в сила за кандидатите за членство в ЕС, и липсата на ефективни инструменти по отношение на държавите, които вече са членове.
„Това е нещо особено важно, защото вече всички държави-членки ще бъдат разглеждани във връзка с демокрацията, корупцията, свободата на медиите, съдебните системи, основните човешки права в един общоевропейски обективен механизъм. Няма да се слага акцентът само на България и Румъния“, уточнява пред bTV евродепутатът Емил Радев.
Механизмът предвижда редовни дебати по въпросите на демокрацията, върховенството на закона и основните права в институциите на ЕС и националните парламенти.
Европейската комисия отново ще изготвя и оповестява ежегоден доклад, оценяващ състоянието на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права в държавите членки, както и специфични за всяка държава препоръки. Те ще бъдат базирани на показатели като разделението на властите, свободата и плурализма в медиите и достъпа до правосъдие.
На базата на този доклад Комисията ще предприема съответните действия към страните.