Нужни са инвестиции в инфраструктура, която да даде свобода на движение на хора и стоки
Главният изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“ Емил Ангелов очерта ключови фактори за икономическо развитие на България
Страната ни трябва да се фокусира върху преодоляването на инфраструктурните пречки, които ограничават мобилността на хора и стоки. Това включва както капиталови разходи за изграждане на пътища, железопътни линии, пристанища и летища, така и създаване на благоприятни условия за концесии и публично-частни партньорства“.
Това заяви главният изпълнителен директор на „Главболгарстрой Холдинг“ Емил Ангелов по време на петото издание на Софийския икономически форум, който се проведе днес в София.
Той очерта два стратегически подхода за подобряване на икономическата конкурентоспособност на България в Югоизточна Европа и глобално – развитие на транспортната и цифровата инфраструктура по време на дискусията на тема „Ускоряване на икономическата конкурентоспособност в България. Предизвикателства и възможности“, в която се включиха представители на политическата и бизнес среда.
Според него изграждането на надеждна цифрова инфраструктура е от ключово значение, особено за осигуряване на равен достъп до информация и услуги в отдалечените райони.
Реформа в образованието
Ангелов акцентира върху необходимостта от реформа в образователната система, която да отговаря на нуждите на бизнеса и да осигури съвременна подготовка на младите кадри. „Ревизирането на концепцията за професионално обучение и свързването ѝ с реалните нужди на пазара на труда е от съществено значение,“ подчерта той.
В допълнение, Ангелов апелира за оптимизиране на законодателството и административните процедури с цел улесняване на привличането на квалифицирани кадри от чужбина. Той също така постави акцент върху необходимостта от налагането на ефективни и стъпаловидни семейни политики и мерки за насърчаване на раждаемостта, обвързани с образованието на бъдещото поколение.
Анализ на конкурентоспособността
По време на форума Ангелов представи данни от Института за развитие на управлението (IMD), Швейцария, които показват, че България заема 58-мо място от 67 анализирани държави. Той отбеляза, че страната е изгубила 10 позиции спрямо 2020 г. и 20 позиции спрямо 2009 г., подчертавайки липсата на напредък през последните три години.
Необходимо е да се приложат спешни мерки, насочени към инвестиции в инфраструктурни проекти, подобряване на фискалната дисциплина, присъединяване към еврозоната и дигитализиране на публичните услуги,“ заяви той.
Призив за обществен консенсус
Ангелов изрази мнение, че постигането на обществен консенсус по ключови въпроси, като политическа стабилност, правна сигурност и ефективно правоприлагане, е от критично значение за бъдещото развитие на страната.
Основни акценти на Софийски икономически форум
Форумът бе открит от основателя и президент на Икономическия форум в Делфи Симеон Цомокос и посланика на Гърция в България Алексис Мариос Либеропулос. Събитието събра водещи български и международни политици, лидери и предприемачи, които обсъдиха ключови теми като присъединяването на България към еврозоната, ролята на чуждестранните инвестиции, управлението на миграционните процеси и влиянието на глобалните промени върху регионалната икономика.
Сред лекторите бяха Мария Габриел – министър на външните работи (2023-2024), Росен Плевнелиев – президент на България (2012-2017), Н. Пр. Ирене Мария Планк – посланик на Германия, Сергей Станишев – бивш министър-председател и евродепутат, Соломон Паси – основател на Атлантическия клуб, и други.