Брюксел създава международен инвестиционен съд
Той ще замени частните арбитражи, които решават споровете между държави и инвеститори
Европейската комисия предлага създаването на нов единен публичен орган за уреждане на юридически спорове между инвеститори и държави. От Брюксел предлагат създаването на инвестиционен съд, който да замести досегашните двустранни споразумения.
„Обществото не се доверява на стария модел за решаване на спорове между инвеститор и държава. Нуждаем се от инвестиции в Европа. Логично е ние европейците да реформираме тази система”, заяви комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.
Идеята е новата институция да замести сегашните ISDS арбитражи, в които мнозина виждат дефицит на справедливост и зачитане на правата на по-силния и по-платежоспособен. Арбитражите предизвикаха широко обществено недоволство в държавите членки и дори в Европейския парламент. Именно заради тях много европейски граждани се обявиха против подготвяното Трансатлантическо партньорство за търговия инвестиции (ТПТИ) между Европа и САЩ.
Инвестиционният съд трябва да е прозрачна, отговорна и независима институция. Той трябва да се състои от Първоинстанционен съд и Апелативен трибунал, изградени по същите принципи, по които и останалите национални и международни съдилища. В него ще има съдии, а не арбитри, които са публично назначени от ЕС и неговите международни партньори. Делата ще се разпределят случайно, така че да се избягва конфликт на интереси. Разбира се, ще има система за обжалване.
ЕК си е поставила амбициозна цел – новият орган да бъде въведен още в ТПТИ, което би гарантирало, че споразумението ще защитава публичния интерес, наравно с частния. След това да се обособи като самостоятелна институция, която ще решава и други инвестиционни споразумения.
„Някои смятат, че ISDS системата е частно правосъдие, това ще бъде публично правосъдие. Ще обсъдим тази инициатива с държавите членки и с ЕП и след това ще представим на САЩ официален текст”, обясни Малмстрьом.
Той ще е предмет на преговори, вероятни изменения и приемане и от двете страни, посочи тя. Създаване на подобен двустранен съд между ЕС и САЩ ще е първа стъпка към прерастването му в международен, включващ и други търговски партньори на двете държави.
По думите на Малмстрьом, в момента 9 европейски страни имат двустранни ISDS споразумения със САЩ.
„Новата инвестиционна съдебна система ще се състои от квалифицирани съдии, производствата ще бъдат напълно прозрачни, а делата ще се решават въз основата на ясни правила. Освен това тя ще бъде предмет на разглеждане от нов Апелативен трибунал. С тази нова система, ще се защити правото на правителствата да регулират и гарантират, че инвестиционните спорове ще бъдат решавани в пълно съответствие с принципите на правовата държава”, гарантира вицепрезидентът на ЕК Франс Тимерманс.