Бюджет 2023 вероятно ще завърши с по-малък от планирания дефицит
През ноември финансовото министерство свива „дупката“ до 1 млрд. лв.
Бюджетният дефицит през ноември леко се е свил и само месец преди края на годината възлиза на 1 млрд. лв. Това означава, че за предпоследния месец от годината държавата е събрала с 400 млн. лв. повече приходи, отколкото е похарчила, показват данните от Консолидираната фискална програма (КФП).
За първи път от над 20 години насам ноември сме събрали повече данъци, отколкото държавата е похарчила“, заяви финансовият министър Асен Василев в кулоарите на парламента.
Дефицитът от 1 млрд. лв. (0.6% от БВП) остава далеч от заложените в Закона за бюджета 4.6 млрд. лв. (2.5%). С това финансовият министър днес изрази увереност, че бюджетът ще завърши годината с по-малка от заложената „дупка“.
Напът сме да си преизпълним бюджета с по-малък дефицит от това, което е заложено“, коментира министърът.
Официалните данни от финансовото министерство показват, че по-доброто представяне през ноември се дължи на повечето приходи в хазната, като основен принос имат по-високите постъпления от данъци.
Те са главно по линия на постъпленията от авансови вноски за корпоративен данък и прилагането на мярката за надграждане и усъвършенстване на фискалния контрол чрез въвеждане на задължително предварително деклариране на данни за превозите на стоки на територията на Република България.
Мерките за събиране на данъците започват да дават резултат“, заяви още Василев.
Така общо приходите, помощите и даренията към ноември са 60.1 млрд. лв. Данъчните постъпления растат с 5 млрд. лв., или 11.7% спрямо съпоставимия период на миналата година. Неданъчните приходи – основно европейски средства – са с 1.4 млрд. лв. по-малко.
Разходите към края на месеца достигат 61.1 млрд. лв. и растат с 4.2% спрямо същия период на миналата година. Най-големият ръст там е по линия на социалните разходи и по-специално – на пенсиите.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на ноември от централния бюджет, възлиза на 1.5 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.