Бюджетната комисия посече почти всички данъчни промени на Асен Василев
„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ останаха сами в защитата на идеите на Асен Василев
Очаквано „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ останаха сами в парламента в защита на идеите на финансовия министър Асен Василев за подобряване на събираемостта на данъчните приходи. Почти всички от неговите предложения бяха отхвърлени на второ четене или променени от водещата бюджетна комисия, което може да се счита за репетиция за окончателното им гласуване другата седмица в пленарна зала.
Ресторантьорите отново печелят
Предложенията на финансовия министър за затягане на ресторантьорския бранш удариха на камък. Секторът най-вероятно ще запази намалената ДДС ставка в размер на 9% до края на следващата година. Бюджетната комисия ще разгледа ставките във вторник следващата седмица, но днес отхвърли мерките на Асен Василев, които трябваше да доведат до по-висока събираемост и изсветляване на сектора.
Ресторантите с повече от 1 звезда трябваше да плащат заплати само по банков път, да се въведе данък върху бакшишите, без касова бележка да не се заплаща услугата, да се въведе ПОС терминал във всяко заведение и други. Всичко беше отхвърлено.
По време на заседанието заместникът на Василев – Георги Клисурски – призова депутатите да си изберат един от двата варианта – или по-висока ДДС ставка, или въпросните нови мерки. В крайна сметка обаче вероятно никоя от тях няма да бъде приета, което ще окаже допълнително напрежение върху приходната част на бюджета.
Единствената нова регулация за бранша е задължението във всички заведения с повече от 1 звезда да има ПОС терминал, който да позволява плащане с карта.
Спор по време на заседанието се образува по темата дали е имало среща с водещите асоциации на заведенията и финансовото министерство. Властта продължава да твърди, че такива е имало и на тях е постигнато „устно съгласие“ за въпросните мерки. Павлин Петров от водещата в бранша Българска асоциация на заведенията отрече да са провели среща, което прерасна в спор между двете страни и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев направи асоциация с телевизионното предаване „Съдебен спор“.
Депутатът от „Продължаваме промяната“ Венко Сабрутев описа ситуацията като „тежък лобизъм“, а неговият колега Мартин Димитров посочи, че преференциите за бранша се запазват „по инициатива на ГЕРБ“.
Касовите бележки
Депутатите отхвърлиха идеята на министъра за данъчни облекчения от събирането на касови бележки, защото според тях те биха били пренебрежимо малки и само биха създали затруднение на администрацията. Така заложените параметри могат да възстановят максимум 100 лв. годишно и то ако бъдат реализирани покупки за 100 хил. лв. месечно.
Отхвърлена бе и отдавнашната идея на министъра за т. нар. „безплатен обяд“, или без издаден фискален бон да може да се откаже плащане на продукт или услуга.
Таванът на кешовите плащания…
…също бе запазен на настоящото си ниво от 10 хил. лв., на което е от 2016 г. насам. Идеята на Асен Василев бе той да падне на 5000 лв., а в комисия депутатите от „Продължаваме промяната“ се опитаха да намерят компромис с 8000 лв. – отново безуспешно. Отхвърлена бе и идеята на „Има такъв народ“ той да се вдигне на 15 хил. лв. и на „Възраждане“ – на 20 хил. лв.
„Бонус-донос“
Без особени дебати отпадна и идеята за финансови стимули при подаване на сигнали за укрити данъци. „За“ предложението бяха единствено „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Глоби за незаконно счетоводство
С промени в Закона за счетоводството депутатите драстично завишиха санкциите за фалшиво счетоводство. Ръководители ще се глобяват с 5000 до 15 000 лв., ако допуснат да се водят извънсчетоводни книги и регистри, отчитане на фиктивни сделки и несъществуващи разходи, както и прикрити подкупи. За фирмата санкциите са от 10 000 до 20 000 лв. При повторно нарушение санкциите ще са в двоен размер.
Други
Отпадна идеята НАП да може да определя по свое усмотрение дали един договор е трудов, или граждански и да може да налага санкции върху граждански договори, които тя приема за трудови. Според партиите тези правомощия не са от компетенция на приходната агенция.
Предложението на Асен Василев работодателите да дават на приходната агенция данни за размера на командировъчните на служителите пък бе трансформирана. Според плановете на министъра това трябваше да важи за всички командировъчни, но с предложение на Мартин Димитров от „Демократична България“ бе прието да важи само при изплатени над 1000 лв. за командировъчни годишно. Данните ще се подават до края на февруари като подготовка за автоматичните данъчни декларации.
Мартин Димитров също убеди депутатите да не приемат предложението работодателите да изпращат до НАП и данни за направени разходи в натура за служителите, както и за медицински разходи, които са направили за тях.
Прието бе и приспадане от облагаемия доход на 10% нормативно признати разходи при сделки по продажба или замяна на финансови активи и чуждестранна валута, включително и виртуални валути. Аргумент за това е, че за извършването им има разходи за регистрация, такси, комисиони, които в момента не се приспадат.