„Булгаргаз“ вече няма пари да плаща на „Боташ“
Българският обществен доставчик е изпратил официално искане за предоговаряне на 13-годишния договор с турската компания
„Булгаргаз“ вече няма средства да се разплаща с „Боташ“ и официално е изпратил предложение за предоговаряне на условията по договора. Това се е случило на 4 юли, а от този месец българският обществен доставчик не е плащал на турската фирма, съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание.
Предложението за изменение е съобразено с текущите пазарни нива на предоставените от "Боташ" услуги в региона, като целта е да се запази финансовата стабилност на държавната компания, но и предимствата на споразумението – обезпечаване на сигурността и диверсификацията на доставките.
„Булгаргаз“ този път е предвидил оптимизация на резервирания капацитет, намаляване на цените за заплащаната услуга, структуриране на ценообразуването на постоянни и променливи компоненти на заплащане, възможност за едностранно прекратяване на споразумението от страна на българската компания, както и прехвърлянето на правата на трети страни в пълен обем.
Малинов се надява преговорите да приключат до края на юли.
На въпрос от БСП докъде е стигнало разследването на Европейската комисия по този договор, министърът уточни, че се прави проучване, което продължава и в момента, като се изисква информация от компаниите, която се предоставя.
Няма образуван конкретен казус за извършено нарушение“, каза министърът.
Припомняме, че споразумението е със срок от 13 години и дава възможност на България да използва терминали на „Боташ“ за доставката на до 1.5 млрд. куб. метра газ.
Нефт и газ край Варна
Австрийското дружество „ОМВ Офшор България“ ГмБХ вече има къса листа с евентуални партньори, които да се включат в концесията за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“. Това обясни още Владимир Малинов по време на изслушването.
Имат къса листа на предпочитани партньори, одобрена от органите на управление и с всяка една от компаниите ще бъдат проведени преговори“, каза той.
След като Total се оттегли от проекта официално преди месец, OMV остана единствен титуляр на разрешението. Сега компанията иска да сподели финансовия и техническия риск за реализацията на проекта, за който получи още две години разрешително за проучване. За търсенето на нов партньор стана ясно още пролетта, когато OMV Petrom допусна това да бъде българска компания, но публично желание засега никой не е изявил.
От думите на министъра стана ясно, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) не се е отказал да придобие 20% дял в проекта – идея, която излезе на дневен ред още през лятото на 2023 г. Специална работна група е извършила правен, технически, данъчен и финансово-икономически анализ. След като OMV избере новия партньор, предстои БЕХ също да го анализира и да започне договаряне на правни и икономически параметри за участието си в сондажите с до 20%.
„Блок 1-21 Хан Аспарух" е разположен в изключителната икономическа зона на България в дълбоко Черно море. Договорът за проучване на тази територия е в сила от месец септември 2012 г. и се удължава вече няколко пъти.