Бургаската рафинерия „Лукойл“ вече не внася руски петрол
Заради влязлата в сила забрана да изнася преработен руски петрол нефтохимът купува по-скъпите казахстански, иракски и тунизийски сортове
Бургаската рафинерия „Лукойл“ вече заменя руския петрол със суровина от Казахстан, Ирак и Тунис. Това съобщава Reuters, цитирайки търговци и данни от Лондонска фондова борса (LSEG).
На 1 януари влезе в сила забраната за износ на горива, произведени от руски петрол, а от 1-ви март ще бъде напълно забранено на рафинерията да работи с руски нефт.
България ограничи износа на всички рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол от този месец, което прави почти невъзможно единствената ѝ рафинерия да работи с руски петрол, и реши да спре целия внос на руски суров петрол от март“, припомня изданието.
Рафинерията в Бургас беше четвъртият най-голям купувач на руски петрол по море през 2023 г., купувайки над 100 000 барела на ден и пълнейки военния бюджет на Путин.
Този месец не се очаква петрол от Русия да стигне до пристанище Бургас, тъй като руската компания „Лукойл“ вече не е в състояние да снабдява бургаската рафинерия със собствения си нефт „Уралс“ и тя трябва да използва суровина от други места, което повишава разходите на комбината.
Рентабилността на завода зависи на 60% от данъка, наложен от българското правителство върху печалбите на рафинерията.
През януари в Бургас трябва да акостират два товара от 70 000 метрични тона казахстански суров петрол KEBCO, един товар от 76 000 тона иракски Basrah Light, един товар от 50 000 тона казахстански CPC Blend и 33 000 тона петрол от Тунис, според данни на LSEG.
Казахстанският сорт KEBCO, изнасян през руските пристанища, е със същото качество като „Уралс“ и е най-вероятният заместител на руския петрол в България, казаха търговци, добавяйки, че предлагането му е ограничено и цената му е значително по-висока от тази на „Уралс“.