България бърза да пусне ферибота Русе – Гюргево
Предстои среща между превозвачите и транспортния министър Георги Гвоздейков, за да се вземе решение за тапите по границите
Българската страна има амбиции да пусне фериботната линия между Русе и Гюргево през септември. На фона на стартиралият основен ремонт на „Дунав мост“ 1, фериботът може да облекчи тежкотоварния трафик между 20 и 30%. Това става ясно от правителствено прессъобщение след провела се среща между изпълнителната власт и превозвачите.
Припомняме, че възобновяването на ферибота с Румъния е тема, която се обсъжда от няколко години. Тя трябваше да стартира още миналата година, но това така и не се случи. Едва в края на юни тази година стана ясно, че румънското правителство е одобрило проект, който предвижда възстановяване на фериботните превози, които да обслужват двата бряга при Дунав мост. Има избрани превозвачи, но от румънска страна трябва да бъдат осигурени персонал и необходимите комуникации.
Освен фериботната линия, служебният премиер Димитър Главчев е дал идея за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и на трети страни. Подобна идея преди седмица Главчев даде и за ГКПП „Кулата“, като при посещението си там той допълни, че възможен вариант за облекчаване на трафика е намаляването на скоростта по „Струма“.
Сред основните теми, които са коментирани още с транспортния бранш, са облекчаване на трафика и натовареността на граничните пунктове при Дунав мост 1 и 2, „Кулата“, „Лесово“ и „Капитан Андреево“ чрез обособяване на допълнителни гишета и изграждане на модерни паркинги за изчакване и почивка.
От бранша поискаха и надграждане на тол системата, както и промяна в начините за правоприлагане, за да не бъде то допълнителна причина за бавене и образуване на тапи“, се казва в прессъобщението.
На 8 август ще се проведе отново среща, инициирана от транспортния министър Георги Гвоздейков, на която всички отговорни институции и представители на транспортния бранш ще изчистят детайлите. Предстои да бъде организирана и среща с румънския посланик Бръндуша Йоана Предеску, която да бъде запозната с предложението за отделяне на потока на тежкотоварните автомобили.