България е напът да загуби конкурентно инвестиционно предимство
Големият бизнесът в страната настоява за въвеждането на изключения, свързани с 15-процентния корпоративен данък
Инвестиционният климат в България ще се влоши и страната ни ще изгуби едно от най-конкурентните си предимства спрямо другите държави – данъчното облагане.
Около това се обединиха представителите на едрия бизнес в България – Кирил Домусчиев, председател на КРИБ; президентът на Американската търговска камара в България (АмЧам) Оливие Маркет и изпълнителният ѝ директор Иван Михайлов; президентът на Германо-българска индустриално-търговска камара Тим Курт; зам.-председателят на Българо-белгийски бизнес клуб; и представителят на Конфиндустрия България Ева Ангелова.
Призивът им идва, след като днес предстои окончателното приемане на 15% корпоративен данък за мултинационалните компании работещи в България. Проблемът на големия бизнес не е ставката, която е заложена с европейска директива, а липсата на изключенията, които всички държави от ЕС ще имат, с изключение на България.
Категорично сме съгласни с минималното данъчно облагане от 15%, което трябва да се въведе. Директивата в България обаче ще се приложи без облекченията", коментира Евгений Иванов, изпълнителен директор и член на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Тим Курт, президент на Германо-Българската индустриално-търговска камара, заяви, че техните членове ще бъдат засегнати от правилата и са обезпокоени от приемането на директивата без изключенията в нея. По думите му това е негативен сигнал не само за компаниите, които вече оперират у нас, но и за тези, които обмислят навлизане в страната.
В момента сме 5 минути преди 12 и това е последният шанс да апелираме за положително развитие в днешното парламентарно заседание“, заяви Курт.
Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България, коментира, че стратегическата цел за Камарата е подобряването на инвестиционния климат в страна, тъй като преките чуждестранни инвестиции са на изключително ниско ниво в сравнение със съседите.
Данъчната система на България винаги е била изтъквана като предимство. Данъците може да бъдат увеличавани по два начина - с увеличение на данъчната ставка или с увеличение в ръста на икономиката. Ние смятаме, че най-стабилният подход е увеличението на растежа.“
Какви са исканията?
Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България коментира за Economic.bg, че европейската директива позволява въвеждането на данъчни облекчения върху т.нар. съществена стопанска дейност. По думите му всяка страна може да избере размера на тези облекчения, така че да се получи един плавен преход.
Това, което всички ние като организации настояваме е да се въведат данъчни облекчения в размер на 10% върху трудовите възнаграждения и 8% върху дълготрайните активи. Те ще намалеят във времето до 5% на възнагражденията и 5% на дълготрайните активи. За да не дадем сигнал за непостоянна данъчна политика, да се въведат тези изключения, защото България няма да е равнопоставена на другите страни.“
Той разказа, че по време на бюджетна комисия, на която са били допуснати на изслушване, но без право на дебат, техните предложения са били контрирани от представители на Министерство на финансите. Според ведомството, ако не се приложи директивата данъкът от чуждестранните компании ще се плати на друго място и ще има ощетяване на българския фиск. Били са изказани и твърдения, че изключенията ще възпрепятстват приемането на страната в ОИСР.
Това абсолютно не е така. По наши разчети прилагането на по-ниския процент данъчни облекчения спрямо процентите, които ние искаме да се приложат, води до намаляване на ефекта за фиска със 70 млн. лв. Това би трябвало да е несъществено за държавния бюджет. Това, което ние предлагаме нито нарушава правилата на ОИСР, нито ще има ощетяване на фиска.“
По думите му въвеждането на корпоративния данък в България идва на фона на общ спад на американските инвестиции в Европа, тъй като компаниите зад Океана смятат, че Старият континент е свръхрегулиран. Допълнителен проблем е по-малката и по-скъпа работна ръка.
В цялата тази картина ние като инвестиционна дестинация се опитваме да привличаме все повече американски инвеститори. Ние тук изпращаме две съобщения – нямаме последователна данъчна политика и наистина ще изгубим конкурентното си предимство на фона на заобикалящите ни страни. Ние дори на Балканите сме в сериозна надпревара“, посочи Михайлов.
По думите му Гърция, Румъния, дори Сърбия са доста активни и успяват да привличат инвестиции. България трябва да предложим нещо атрактивно и това трябва да бъде именно данъчната политика.
Не мога да кажа дали още утре ще има компании, които ще се оттеглят, но ние сега допълнително ще им дадем още един повод да се замислят. Силно се надявам да няма отлив и ние ще работим за това.”