България е съгласна да внася повече в бюджета на ЕС
Блокът има нужда от повече средства за Украйна и справяне с миграционната вълна
България е склонна да подкрепи по-високите национални вноски в общия бюджет на Европейския съюз. Това е позицията, която премиерът Николай Денков е изразил по време на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, съобщава правителствената пресслужба.
Увеличението на вноските се налага заради необходимостта от допълнително финансира на приоритетни проекти. При постигане на съгласие за увеличаване на многогодишната финансова рака на ЕС за периода 2024 – 2027 г. националните вноски ще бъдат определени по специална методика спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на всяка страна.
Ние предпочитаме този вариант, защото алтернативата е или да няма финансиране на проектите, някои от които са много важни за нас, като например по темата миграция и защита на външните граници, или да се вземат средства от други програми, като кохезионната, за общата селскостопанска политика или „Хоризонт Европа“, които ние не искаме да бъдат засегнати“, каза министър-председателят.
Той допълни, че ако се приеме увеличение на вноските, на практика България няма да го почувства, защото по политиките за миграция и външните граници на ЕС ще получи повече, отколкото ще е допълнителната вноска на страната.
Нови предизвикателства
При дебата за ревизия на Многогодишната финансова рамка на ЕС държавите членки са се обединили около няколко приоритета, които отразяват новите политически предизвикателства. Едно от тях е предоставянето на още подкрепа за Украйна, а ще има нужда от допълнителни ресурси в области като миграцията и управлението на външните граници. Обсъдена е и помощта при бедствия.
Обсъжда се как да бъдат финансирани тези допълнителни потребности – дали с нови средства, които ще се осигурят солидарно от държавите членки, или чрез преразпределение на наличните средства.
Ще се оцени до каква степен е реалистично преразпределение на средства в рамките на сегашния бюджет на ЕС и какви ще са ефектите върху други програми на Съюза като алтернатива на потенциалното пропорционално увеличаване на вноските.