България и още 11 страни искат от ЕС закони за малките модулни реактори
Малките модулни реактори могат да бъдат решение за производство на електроенергия без изкопаеми горива
България и още 11 страни членки искат от Европейската комисия да създаде индустриален съюз за малки модулни ядрени реактори (SMR) на ниво ЕС. Това става ясно от писмо, изпратено от държавите.
България, Хърватия, Финландия, Франция, Унгария, Холандия, Полша, Чехия, Румъния, Словакия, Словения и Швеция искат от ЕК създаването на "общоевропейски индустриален алианс", като инициативата трябва да "стимулира инвестициите в европейските способности за развитие на SMR и на европейска верига за стойност".
Подкрепата на Еврокомисията е необходима, за да се гарантира, че тези иновативни проекти се възползват от съществуващото и бъдещото европейско законодателство, посочват още те.
Страните, които са подписали писмото, твърдят, че малките модулни реактори могат "да бъдат решение за производство на електроенергия без изкопаеми горива през 2030 г." и са на мнение, че "ядрената енергия може да осигури до 150 гигавата на ЕС до 2050 г." спрямо 100 гигавата сега.
Според представители на страните членки подобна инициатива "ще укрепи нашия енергиен суверенитет и конкурентоспособността на нашата промишленост".
За да декарбонизира икономиката, Европейската комисия обяви, че подкрепя разработването на ядрени реактори от 4-то поколение, както и на малки модулни реактори.