България и Румъния търсят еврофинансиране за удълбочаването на Дунав
Двете страни кандидатстват с общ проект на стойност 230 млн. евро
България и Румъния кандидатстват с проект за подобряване на корабоплаването по р. Дунав по линия на Механизма за свързване на Европа, става ясно от прессъобщение на транспортно министерство. Прогнозната му стойност е 230 млн. евро и носи името FAST Danube 2.
Дейностите предвиждат реализиране на инженерни мерки в общия участък на реката, които ще подобрят условията за корабоплаване и безопасността на трафика.
Ако бъде одобрен съвместният проект, размерът на европейската помощ ще е до 85%. Апликационната форма е подадена пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA). Резултатите трябва да станат ясни през юли месец.
Тази инвестиция е важна, защото ще направи реката плавателна 340 дни в годината, вместо досегашните 280, а това е от огромна полза за бизнеса“, коментира транспортният министър Георги Гвоздейков.
Припомняме, че удълбочаването на р. Дунав и възможността през нея да минават товарни кораби целогодишно, бе от изключително значение за Румъния. Това бе условието, което съседката ни постави, когато преди 2 години стана ясно, че България иска да построи трети мост по реката. Съвсем наскоро ЕК отпусна почти 7 млн. евро за проучването му.
По думите на министъра благодарение на силната политическа воля и диалог между правителствата на България и Румъния, двете държави работят активно за подобряване на транспортната свързаност в Дунавския регион.
Координатор от румънска страна е Речна администрация на долен Дунав, Румъния. От българска страна, партньор е Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.