България изостава най-много в догонването на стандарта в ЕС
При сегашните параметри на икономиката България ще настигне Европейския съюз след още две десетилетия, може би
България изостава най-видимо по пътя към догонването на стандарта на Европейския съюз. За това говорят показателите за паритета на покупателната способност на глава от населението.
Справка на Института за пазарна икономика (ИПИ) показва, че преди 20 години има само две държави с коефициент над 70% по този показател. Това са Чехия и Словения. При останалите страни, които се присъединиха към Европейския съюз през 2004 и 2007 г. – Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Унгария, Румъния и България – показателят е под прага от 70% от средноевропейското ниво. При четири държави той дори е под 50%, какъвто именно е и случаят с България и Румъния. Към днешна дата всички страни са над 70% с изключение на България, която последна гони тази граница и в момента е на 64%.
Тази трансформация може да става и по-бързо. Нашата конвергенция все още изостава“, коментира старши изследователя на ИПИ Петър Ганев по време на първия форум на Института „Растеж в бурни времена“.
Той обърна внимание, че повечето държави от ЦИЕ губят статута си на ниско задлъжнели икономики. Освен това в тях през последното десетилетие протича процес на влошаване на икономическата свобода на фона на цялостната стагнация на този показател в ЕС.
Напредъкът на България е дело на икономическия растеж в този период, като се отчита, че през кризисните години България преминава „сравнително успешно“.
Не се провалихме макроикономически. Причината за конвергенцията е, че успяваме да преминем успешно през различни кризи, без да се сгромоляса нещо макроикономически“, заяви Ганев.
Той подчерта и напредъкът на България за последните 20 години по отношение на нейния износ и удвояването му като дял от цялата вътреобщностна търговия – от 0.24% до 0.73%.
Не просто износът расте, за което инфлационните процеси играят огромна роля, но расте и като дял от БВП, и като дял от вътреобщностната търговия, т.е. нашата тежест в търговията в Европа расте. Това се случва благодарение на трансформацията на икономиката, на индустрията – по-малко наети в шивачката индустрия и повече в аутомотив, например“, посочи още Ганев.
Според икономиста Румен Аврамов, който бе част от Управителния съвет на БНБ, при сегашните параметри на икономиката ни изравняването със жизнения стандарт на ЕС далеч не е близко и
може би ще ни трябват още две десетилетия за това“.
Той очерта няколко бариери пред конвергенцията, като недостатъчен капацитет за адаптация и промяна.
Основна пречка пред по-бързия растеж на българската икономика остава и липсата на напредък по отношение…
…върховенството на закона
Икономистът Красен Станчев обрисува щетите, свързани с инвестициите в България, от съдебната система. Той напомни за данни за периода 2007 – 2018 г., според които щетите от дела за неслучили се и забавени инвестиции са 2 пъти повече от щетите от природни бедствия и аварии за периода.
Като ги съберете за период от 10 години, се получават блокирани инвестиции за около 4 – 5 млрд. евро“, напомни Станчев и подчерта, че „ние трябва да знаем какви са щетите от съдебната система – ако не ги знаем, ще си седим в това положение в индекса за стопанска свобода“.