България най-после открива сметка във Федералния резерв на САЩ
Целта е армията да получава приходи от лихви по авансово платените 2.2 млрд. лв. за самолетите F-16
Близо три години след закупуването на първите осем нови изтребителя F-16 България най-после открива своя сметка във Федералния резерв на САЩ. Тя е необходима, за да получава страната приходи от лихви по авансово платените накуп 2.2 млрд. лв. Разрешение за това бе дадено от парламента в сряда, като против се обявиха единствено от БСП и „Възраждане“.
Средствата бяха преведени в доверителен фонд, а с прехвърлянето им в сметка в банката в полза на Министерството на отбраната тя е можела да носи приходи от лихви на българската страна до получаването на самолетите.
Справка на Economic.bg в информационната правителствена агенция показва, че решение за откриването на сметката е взето миналия месец от служебното правителство на президента Румен Радев. Подобно обаче бе взимано и от кабинета на Бойко Борисов още през 2019 г., след това от предишния служебен кабинет на президента, а само преди няколко месеца и от този на Кирил Петков. И в трите случая в парламента попадаше и законопроект за ратифициране, но той така и не стигаше до разискване от депутатите.
По изчисления на служебния министър Димитър Стоянов, направени през лятото, загубите за бюджета и в частност – българската армия – са около 10 млн. долара, които е можело да бъдат генерирани от лихвите. Подобна сума изтъкна в пленарна зала и председателят на военната комисия – депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев.
По време на дебатите в парламента днес фокусът бе изместен от самата сметка върху закупуването на самолетите и усилията на част от политическия елит да бъдат поръчани още осем нови машини. БСП и „Възраждане“ са най-големите критици, въпреки че, както напомниха от ГЕРБ, предпоследното решение за откриване на сметка е взето, докато БСП още бе в управлението.
От разискванията стана ясно още, че от парите, преведени за самолетите авансово, вече има изразходвана част,
защото договорът се изпълнява и вече се строят (бел. р. – самолетите)“, допълни Гаджев.