България влезе в дефлация за първи път от 2016 г.
На годишна база средното поевтиняване е с 0.6%, а на месечна има поскъпване с 0.2%
Годишната инфлация в България за първия месец на 2021 г. е отрицателна (-0.6%), което означава, че средните цени от кошницата със стоки и услуги се понижават спрямо година по-рано. Това до голяма степен обаче се дължи на високата база, от която тръгва сравнението. Преди 12 месеца имаше скок на средните цени на дребно с 4%, което беше и едно от най-високите нива, постигани за предходното десетилетие.
Отчетената годишна дефлация през януари е първата от ноември 2016 г., показва още статистиката, т.е. това е първият път от четири години насам, в който през определен месец от годината цените се понижават спрямо същия месец година по-рано.
На месечна база през януари пък се наблюдава намаляване на средното поскъпване на цените в голямата потребителска кошница до 0.2%.
С първия локдаун в страната миналата година ръстът на цените се забави значително, като на няколко пъти статистиката отчиташе месечна дефлация. В зависимост от сезона (летния и впоследствие коледните празници) тя се ускоряваше, но слабо.
За разлика от България, която отчита годишна дефлация едва сега, еврозоната навлезе в такава още през лятото на 2020 г., а през изминалия месец инфлацията отново се завърна в съюза на страните, поделящи еврото. Припомняме, че според Европейската централна банка най-здравословната инфлация е в порядъка от около 2%, а същественото отдалечаване от тази цел притесни икономистите.
За дефлацията през януари основна вина носят цените на горивата, отоплението, облеклото и обувките, техниката и зеленчуците. Обратно на тенденцията спрямо година по-рано поскъпват финансовите услуги, бижутата, образованието и пощенските услуги.
Спрямо миналия месец пък най-рязък ръст на цените се наблюдава при горивата благодарение на поскъпването на петрола, пакетните услуги за почивка и хранителните продукти като зеленчуци. Сериозно поевтиняване пък се вижда при самолетните билети, облекло и обувки и плодове.