„Управленска небрежност“: България отчита огромен спад на чуждите туристи през 2022 г.
Липсата на преки средства за туризма по ПВУ ще отдалечи България още повече от лидерското място в сектора
След спада, преживян заради пандемията от COVID-19, общият брой на нощувките в туристическите обекти в Европейския съюз, е достигнал 2.73 милиарда през 2022 г. Това е само с 5% под броя на нощувките през рекордната 2019 г., когато са били 2.88 милиарда. В сравнение с 2021 г. обаче се наблюдава рязко показване – с цели 49%, показват последните изнесени данни на европейската статистическа служба Евростат.
Там се вижда, че България е отчела спад от 25% при нощувките на чуждестранни гости през 2022 г. и 17% ръст при българските туристи.
Според Полина Карастоянова, председател на Националния Борд по туризъм (НБТ), тези данни са доказателство за проявената управленска небрежност.
Данните на Евростат са доказателство, че е проявена не просто незаинтересованост, а абсолютно неприемлива управленска небрежност към сектора“, каза в коментар за Economic.bg Карастоянова.
Горчив извод
Година след стихването на здравната криза, повечето конкурентни държави на България направиха огромни инвестиции в сектора с цел ребрандиране и цялостна промяна на туристическия продукт, който предлагат. По думите на председателя на НБТ за тази цел са вложени стотици милиони евро.
Ние в този смисъл трябва да си направим един горчив извод. Нищо от това не беше реализирано в България, независимо от убедителната аргументация, която дадохме от Борда по туризъм на всички правителства. Туризмът е много специфичен отрасъл, той е един своеобразен локомотив на икономиката, защото закача като вагони в една дълга редица много подизпълнители и създава мултиплициращ положителен ефект за икономиката.“
Задълбочаване на проблема
Въпреки че мерките около COVID от доста време вече са зад гърба ни, проблемите за туризма в България може би тепърва предстоят. Секторът не е включен в Плана за възстановяване, което ще забави още повече неговото развитие, смята Карастоянова.
Туризмът беше изключен от възможността за пряко финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Отново едно престъпно незаинтересовано отношение към сектора и отказ да бъде чут сектора и да бъдат възприети аргументите. Можете да си представите къде ще се намира България след още две години, когато всички наши преки конкуренти ще са направили още едно завъртане на стотици милиони евро в реклама.“
За да се спаси секторът, според Карастоянова, трябва да се заеме ясна позиция по темата и в следващия редовен парламент туризмът да е приоритет.
Какво показва статистиката
От данните на Евростат става ясно, че в началото на 2022 г. равнищата в туризма са били доста по-ниски, отколкото през същите месеци на 2019 г. От май 2022 г. обаче тази разлика вече не е толкова значима. За остатъка от годината нощувките, прекарани в места за туристическо настаняване, са били с 5% по-малко, отколкото през 2019 г., а през юли, август, септември и октомври – само с 1% по-малко от същите месеци на 2019 г.
Данните за 2022 г. сочат, че нощувките, прекарани от местни жители в туристически места за настаняване в страните им, са надвишили равнищата от 2019 г. (1.53 милиарда нощувки през 2022 г. спрямо 1.51 милиарда нощувки през 2019 г., или +1%). За сметка на това прекараните от чуждестранни гости нощувки са били напът да се възстановят напълно, но все още са останали далеч от предпандемичните равнища (1.20 милиарда нощувки през 2022 г. спрямо 1.36 милиарда нощувки през 2019 г., или -12%).
Сред страните от ЕС Латвия е била най-далеч от пълно възстановяване по отношение на нощувки, прекарани от чуждестранни гости (-45% през 2022 г. спрямо 2019 г.), следвана от Словакия (-40%) и Литва (-37%). Дания е била единствената страна в ЕС с растеж на нощувките, прекарани от международни туристи (+4%), а Хърватия (-2%) и Люксембург (-3%) са били близо.
За сметка на това Малта е регистрирала най-високия растеж в нощувките, прекарани от местни жители (+39% през 2022 г. спрямо 2019 г.), следвана от Кипър (+35%) и Словения (+25%). Най-големият спад в броя на нощувките, прекарани от местни жители, е бил отчетен в Словакия (-22%), Румъния (-15%) и Унгария (-13%), като всички те са отчели и по-скоро голямо понижение на нощувките от чуждестранни гости (поне -30%).