България спря да пълни газовото си хранилище
Със застудяването на времето единадесет държави членки дори вече започнаха да черпят от натрупаните запаси
С настъпването на активния отоплителен сезон от началото на ноември България спря да нагнетява газ в хранилището в Чирен, а Европа дори вече черпи от запасите си. Данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата показва, че за последно България е увеличила обема в газохранилището на 11 ноември и то минимално – с 0.01% до рекордните за страната в последните години 93.71% от капацитета на съоръжението. Това е с два пункта над средното в Европейския съюз.
Статистиката показва още, че от 14 ноември насам – в унисон със застудяването в Европа – някои страни членки на Блока вече са започнали да изтеглят количества от запасите си. Първи към това се насочиха Унгария, Италия, Румъния и Германия, а към 21 ноември към тях се присъединиха още Чехия, Хърватия, Франция, Латвия, Нидерландия, Полша и Словакия. Продължаваща тенденция на нагнетяване се отчита единствено в Испания.
Въпреки че започна да черпи от резервния си, капацитетът на Германия е най-запълнен – на 99.55%. Най-ниски са нивата в Латвия (59.9%) и Унгария (85.54%).
Тази година е Европа се наблюдава най-късното начало на отоплителния сезон заради благосклонното време. Според информацията на Reuters това от своя страна донесе на европейските държави най-дългият сезон на нагнетяване на газохранилищата в историята. Ранното начало на сезона за презареждане, късният край и рекордното нагнетяване поставиха европейските страни във възможно най-силната позиция преди зимата и нащрек за всяко намаляване на доставките от Русия.
Рекордното зареждане все пак дойде и със своята цена, а тя бе изключително висока – фючърсните цени за октомври скочиха до почти 340 евро за мегаватчас в края на август спрямо 45 евро година по-рано, въпреки че оттогава те се понижиха до около 110 евро.