България участва в световното изложение „Експо 2020 Дубай“
Български експерти представят добрите практики в сферата на културното, технологично и икономическо развитие
България участва в най-голямото международно събитие – „Експо 2020 Дубай“, на което всяка държава показва своя принос към световното културно, технологично и икономически развитие чрез постиженията си. Продължителността на изложението е рекордна – от септември до края на март 2022 г. Темата на тазгодишното издание е „Свързвайки умовете, създаваме бъдещето“. На площ от 438 хектара са разположени павилиони на 192 държави, разделени в три тематични области – „Мобилност“, „Устойчивост“ и „Възможност“.
Страната ни участва в сектор „Мобилност“. България е представена като център на иновациите и технологиите, който стимулира мобилността на хора и стоки, на идеи, връзки и взаимодействие. Целта на българското участие е създаването на траен и положителен образ на бизнеса и културния живот с цел повишаване на инвестициите в отделните сектори на икономиката.
Представените теми през декември
След активната културна и бизнес програма през октомври и ноември, бизнес календарът през декември започна с тема, посветена на кръговата икономика. Една от представените теми бе свързани с въглерода и как може да се ограничи вредното му влияние. Представи я Надя Панева, която работи върху докторската си дисертация в Швейцарския федерален технологичен институт и изследва мащабните планетарни процеси във вътрешността на земята.
Доц. д-р Евгения Ковачева и доц. д-р Веселин Чантов от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБит) се включиха с презентация на тема „Зелено мислене и зелена нагласа“. Учените представиха българската кръгова икономика и зелените технологии като акцентираха върху новите методи и начини за намаляване на отпадъците, неефективността на процесите и възможностите за тяхното оптимизиране, методите за намаляване, повторна употреба и рециклиране, иновативните продукти и новите разработки в частния сектор.
Третата презентация във форума в българския павилион, посветен на кръговата икономика, бе свързана с бъдещето на диамантения полупроводник и как е възможно той да революционизира света.
Седмица, посветена на добрите практики в образованието
Български екип от експерти се включи и в седмицата „Знание и учение“. Темата на конференцията в българския павилион бе „Дигиталната трансформация на уменията и образователните предизвикателства“. Лектори бяха проф. д.ик.н. Стоян Денчев, проф. д-р Тереза Тренчева и проф. д-р Христина Богоева.
Проф. Богоева бе поканена да гостува във вечерно предаване на Абу Даби ТВ, където разказа за системата на българското образование.
„Светът днес прави дебата за „смисъла и съдържанието“ на висшето образование не само изключително интересен, но и доста сложен. Образованието в неговата класическа, академична форма губи дължимото си значение и все повече предстои образованието да се ориентира към подготовка на днешните млади хора как да придобият практически, а не теоретични способности и умения“, коментираха учените.
Съоснователят на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация Кристиян Михайлов представи онлайн презентация относно българския потенциал в тази област. Той акцентира върху ролята на технологичното образование, нуждата от развитие на хардуерни инкубатори финансирани от бизнеса и срещата между ученици и високотехнологични родни компании. Михайлов акцентира на родните разработки по роботика, които носят добавена стойност в иновационния цикъл като посочи примери от практиката за ролята на изкуствения интелект в българското образование.
Последната презентация на втората за месеца бизнес конференция бе посветена на „най-краткият път към преоткриване на бъдещето чрез премахване на всички задръжки“. Лекторът Явор Киряков е учител и ръководи Университет за деца - образователна неправителствена организация. Според него неформалното образование е най-краткият път за срещане на иновациите в областта на образованието и тяхното успешно внедряване в масов мащаб.
Останалите събития до края на месец декември са част от културния календар на българския павилион. Страната ни се представя чрез своя фолклор и таланти в други сфери на изкуството, като кулминацията е планирана за 9 февруари 2022 г., когато световната публика на „Експо 2020 Дубай“ ще може да присъства на тематичен „Ден на България“.