България вече е напълно интегрирана с европейския пазар на ток
ЕСО изпълни проект за обединение на сегмента „в рамките на деня“ на българо-гръцката граница
Българският електроенергиен пазар вече е изцяло интегриран с европейския с въвеждането в реална работа на пазарното обединение „в рамките на деня“ на българо-гръцката граница. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) съобщи, че присъединяването на страната към Единния европейски пазар на ток се е случило във вторник, 29 ноември. Това е част от четвъртата вълна за пазарна интеграция.
Обединението допринася за интеграцията на Гърция към общоевропейския пазар в сегмента „в рамките на деня“. Част от четвъртата вълна за пазарно обединение е и присъединяването на Словакия към общоевропейския пазар „в рамките на деня“. Пазарното обединение вече обхваща търговията на електроенергия в сегмента на 24 държави от Европейския съюз, сред които е и България.
С интеграцията на българо-гръцката граница към пазара „в рамките на деня“ страната ни вече е напълно свързана със съседните държави членки на Европейския съюз във всичките краткосрочни пазарни сегменти на Единния европейски пазар на електроенергия, съобщава ЕСО.
Процесът по интегриране на българския електроенергиен пазар към Единния европейски пазар започна през месец ноември 2019 г. с успешното реализиране на обединението „в рамките на деня“ на българо-румънската граница. То беше част от втората вълна, включваща общо девет граници – на Румъния, Унгария, Хърватска, Словения, Чехия и Полша.
През 2021 г. основният сегмент на българския електроенергиен пазар – „ден напред“ – беше обединен с Гърция. Това се случи в рамките на регионалния проект IBWT – за пазарно обединение на италианските граници. По-късно през същата година – на 27 октомври – беше обединена българската пазарна зона с румънската в сегмента „ден напред“.
В момента ЕСО участва в два пилотни проекта за пазарна интеграция със Северна Македония и с Хърватия и Сърбия, които ще интегрират системите на държавите от Западните Балкани.