България вече е с втората най-ниска цена на тока в Европа
Търговията на сегмент „Ден напред“ обаче продължава да е над 300 евро за мегаватчас
Средната цена на тока, на която българският бизнес е купувал на сегмент „Ден напред“, днес е 304.44 евро за мегаватчас (595 лв./ MWh). Данните от специализираната платформа EnergyLive, която следи цените в Европа в реално време, показва, че България е с втората най-ниска цена на Стария континент след Полша.
Новината привидно е добра, но трябва да се има предвид, че Комисията за енергийно и водно регулиране фиксира средна пазарна цена за годината от 119 лв./MWh, като на база на нея са взимани всички регулаторни решения в енергийната система. За да смекчи удара за бизнеса, служебното правителство реши да субсидира всички фирми със 110 лв. за всеки потребен мегаватчас за октомври и ноември. За декември обаче помощ няма, а бизнесът призова новата власт да вдигне дотацията до 217 лв./MWh за последния месец на годината.
Соня Кадиева, председател на Асоциация „Свободен енергиен пазар“, обаче показа сметка, от която се вижда, че има фирми, които са сключили дългосрочни договори и купуват на цена под 110 лв./MWh, тоест държавата има плаща целия ток и дори правят печалба от своето потребление.
Тази недомислица на служебното правителство вероятно е усетена от новата власт и вчера премиерът Кирил Петков заяви, че днес схемата ще бъде преправена. Той обясни, че вече помощта няма да се получава от всички фирми, а също така ще има и горна граница на субсидирането, т.е. няма да се плаща за абсолютно всички изразходвани мегаватчаса от съответното предприятие.
По отношение на Европа, студеното време влошава ситуацията. Швейцария например вече купува тока си при стойност, доближаваща 400 евро за мегаватчас. Франция е след нея с цена над 380 евро, а експерти прогнозират допълнително поскъпване, тъй като страната ще извади през януари от системата няколко ядрени мощности за планов ремонт с общ капацитет от около 3 гигавата.
С най-ниски цени, както винаги, е Полша. Страната използва основно въглищата си за производство на електроенергия.
Днес президентът Румен Радев коментира темата с високите цени на тока в Европа, като каза, че е повдигнал въпроса и на последната среща на върха на лидерите. Според него ЕК трябва да направи задълбочен анализ и да установи дали има спекула на европейските енергийни борси, дали има прозрачност при търговията с въглеродни емисии и дали може да бъде оптимизиран този процес.