България вече е важна на енергийната карта
Икономическият форум в Делфи събра световния бизнес, политически и академичен елит в търсене на решения на възникващите предизвикателства
Светът преживява промяна със скорост и интензивност, които са безпрецедентни. Държавите, институциите и политиците по целия свят се оказват постоянно изправени пред предизвикателства от последиците от тези промени. Разбирането и реагирането на този продължаващ и динамичен процес изисква внимателно насочване на реформите и последователност на политиките.
Икономическият форум в Делфи, Гърция, който се проведе между 26 и 29 април, успя да ангажира политически, икономически, бизнес, академични и други обществени лидери в опит да се справят с тези възникващи предизвикателства, да повлияят на националните и регионалните програми и да насърчат политики за устойчив и социално отговорен растеж за Европа, по-широкото Източно Средиземноморие и Гърция.
И тази година Delphi Economic Forum привлече интереса на българския политически и бизнес елит. Участие в осмото издание на форума взеха президентът Румен Радев, вицепремиерът Атанас Пеканов, както и представители на големия бизнес в България.
България – енергиен хъб
Основната тема, засегната от българските представители, бе енергетиката и енергийната сигурност. В тази връзка държавният глава изтъкна промяната, която се е случила в България – от държава, която само е транзитирала руски газ, до център на енергийната политика на Балканите и Източна Европа.
„България е държавата, която формира и е в центъра на енергийната политика в региона. И това е постигнато само за седем месеца“, коментира президентът пред близо 1000 политици, дипломати, експерти и бизнес лидери.
Спомняте ли си в какво състояние беше България и българската енергетика до август месец миналата година. Без доставки, без газ, без договори, без търгове, без слотове, без терминали, без интерконектор и с цени на горивата и газа в небесата“, каза още той.
По неговите думи България вече не е пасивна, а е равностоен играч, който по най-добрия начин реализира собствения си интерес и този на партньорите. Според него идеята страната да се превърне в газов хъб вече е реалност и има капацитет да трансферира природен газ и енергоресурси от множество източници.
Вицепремиерът Пеканов пък обърна внимание на възобновяемата енергия, включително ядрената. Според него зелената енергия ще става все по-важна за автономията на Европа.
Слънчевата, вятърната и геотермалната енергия стават по-достъпни през последните години и това е заради намаляването на разходите за производството им", подчерта Пеканов, цитиран от БТА. Според него „ядрената енергия също може да се приеме за възобновяема“, тъй като не отделя вредни емисии.
Пеканов акцентира върху съоръженията за съхранение на енергия. „Възобновяемата енергия е непостоянна, затова имаме нужда от поддържане на системата, особено по време на пиковото потребление на енергия“.
„В Плана за възстановяване и устойчивост имаме заложени схеми за възобновяеми мощности, наред със съоръжения за складиране на електроенергия“, посочи още служебният вицепремиер.