България вече не е най-корумпираната държава в ЕС
Страната ни остава в застой, не отчита почти никакъв напредък през последните години и расте в класирането заради срива на другите
България леко подобрява резултата си в класацията на Transparency International за нивото на корупцията в държавите по света. Страната вече заема 72-ро място от общо 180 държави в Индекса за възприятие на корупцията за 2022 г. Година по-рано България заемаше незавидното 78-о място и тогава беше най-корумпираната държава в ЕС – ситуация, в която се намираше от много години.
Но през миналата година страната е изпреварена от Унгария, която се срива с четири позиции и вече е на 77-о място в общото класиране и на последно място в ЕС, показва индексът на международната организация „Прозрачност без граници“, публикуван днес.
Въпреки подобрението, от класацията се вижда, че България реално е в застой, а подобрението идва от влошаването на други участници. Показателят на общия индекс на страната е 43, като подобрението е само с един пункт. За последното десетилетие най-добрият резултат е постигнат през 2020 г., когато резултатът се покачва до 44 пункта.
Индексът на „Прозрачност без граници“ отразява възприятията за корупция в публичния сектор, като 0 точки са абсолютна корупция, а 100 – минимално ниво на корупцията.
В България нивото на индекса е сред най-ниските в региона от повече от десетилетие, корпоративните интереси са установили силно олигархично влияние, пише в резюмето към класацията. През 2020 г. публичните протести фрагментираха политическата сцена, което доведе до съставянето на няколко служебни правителства и продължаваща политическа криза, пишат от „Прозрачност без граници“.
Политическата корупция попречи на свободните и честни парламентарни избори, а последният кръг от законодателни изменения, прокарани в края на 2022 г., допълнително увеличават вероятността от изборна манипулация“. (хартиената бюлетина – бел.ред.).
Промяната на Изборния кодекс без широк консенсус и точно преди поредните избори през април противоречи на добрите практики, се казва още в анализа за страната ни.
В Западна Европа и ЕС променящият се пейзаж на сигурността след нахлуването на Русия в Украйна и задаващата се рецесия изискват решителни реакции от правителствата. Въпреки това неправомерното влияние върху вземането на решения, лошото прилагане на гаранциите за почтеност и заплахите за върховенството на закона подкопават ефективността на правителствата. Регионът е на кръстопът. За да преодолеят настоящите кризи и да осигурят напредък за хората, вземащите решения трябва да надхвърлят частичните антикорупционни мерки.
България има значителни проблеми с върховенството на закона и Съветът на Европа подчерта слабостите в съдебната система, като дори постави страната под специален надзор.
Ограниченията на гражданското пространство са друга грижа. Въпреки че не получи сила в законодателната власт, наскоро предложеният закон за регистрация на „чуждестранни агенти“ поднови страховете от потисничеството на гражданското общество. Миналата година парламентът отхвърли законопроектите за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности, въпреки процедурата за нарушение на Европейската комисия. Законодателната власт най-накрая прие закона миналата седмица, така че сега отговорните публични агенции трябва да въведат тези мерки за защита на лицата, подаващи сигнали, без допълнително забавяне.
За да се постигне така необходимия напредък, е изключително важно новото правителство да даде приоритет на изпълнението на стратегията за борба с корупцията за периода 2021-2027 г. Спешно, за да защити публичните средства, правителството трябва да въведе стабилна система за оценка и управление на рисковете от управлението и корупцията, когато предоставя на компании публични средства чрез договори, концесии или държавна подкрепа.
Точковият индекс за 2022 г. разкрива, че усилията за борба с корупцията са в застой в повече от половината държави за повече от десетилетие. От 31 държави в региона само шест са подобрили резултатите си, докато седем са се понижили. Голмайсторите през 2022 г. са Дания (резултат: 90), Финландия (87) и Норвегия (84). Най-зле са отново Румъния (46), България (43) и Унгария (42). Десет държави са записали най-ниските си резултати, включително Обединеното кралство (73), което е спаднало с пет пункта от миналата година. В класацията са включени общо 180 държави.
Докато регионът се бори със задълбочаващата се криза на разходите за живот и повишените рискове от граждански вълнения, хората търсят почтеност и ефективност от политиците. И все пак общественият интерес често беше компрометиран през 2022 г., независимо дали от мощни индустрии или чуждестранни актьори.
ЕС се тресе от огромен корупционен скандал с обвинения, че настоящи и бивши членове на Европейския парламент и техните служители са вземали подкупи от катарски служители – заедно с доклади, замесващи и Мароко – в замяна на влияние.
Ето и подредбата на държавите в ЕС:
- Дания 1
- Финландия 2
- Швеция 5
- Нидерландия 8
- Германия 9
- Ирландия 10
- Люксембург 10
- Естония 14
- Белгия 18
- Франция 21
- Австрия 22
- Португалия 33
- Литва 33
- Испания 35
- Латвия 39
- Чехия 41
- Словения 41
- Италия 41
- Полша 45
- Словакия 49
- Гърция 51
- Кипър 51
- Малта 54
- Хърватия 57
- Румъния 63
- България 72
- Унгария 77