България внася $37 милиона в капитала на две финансови институции
Делът на страната в Международната банка за възстановяване и развитие обаче ще падне
Депутатите в бюджетната комисия одобриха България да даде около 37 млн. долара за увеличаване на капитала в две международни финансови институции. Става въпрос за Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) и Международната финансова корпорация (МФК).
Вноската е нужна по линия на взетото решение от институциите за общо увеличаване капитала им. Средствата, които България трябва да отдели, бяха заложени в актуализацията на държавния бюджет в края на юни.
Според разчетите на финансовото министерство България трябва да увеличи капитала на МБВР със 17.9 млн. долара и на МФК с 19.05 млн. долара. Въпреки увеличената вноска, делът на България в МБВР на практика ще се свие и правото на глас от 0.3% ще падне на 0.29%.
Не зависи от нас. Такова решение е взето“, коментира зам.-финансовия министър Людмила Петкова.
В другата институция България ще повиши правото си на глас от 0.21 на 0.24%.
За двете финансови институции
Международната банка за възстановяване и развитие и Международната финансова корпорация са институция, част от Групата на Световната банка. Те са създадени съответно през 1945 и 1956 г.
МБВР е основната организация от Групата на Световната банка. Тя отпуска заеми само на свои страни членки, техни политически подразделения или при наличието на предоставена от съответната страна членка държавна гаранция, като се фокусира върху страни със средни доходи и платежоспособни страни с ниски доходи. Банката притежава кредитен рейтинг на първокласен кредитополучател, което ѝ дава възможност да финансира дейността си при най-благоприятни условия на международните финансови пазари.
МФК е фокусирана върху инвестиции, съвети и управление на активи в частния сектор.
България се присъединява към двете институции в началото на 90-те години на миналия век.
Функциите на управител в организациите от Групата на Световната банка за България се осъществяват от министъра на финансите, а на заместник-управител – от подуправител на БНБ.