Растежът на българската икономика се забавя, но остава в топ 5 на Европа (инфографики)
Скромният ръст от 2% е следствие от отслабването на големите основни търговски партньори на България
Брутният вътрешен продукт (БВП) на България през първото тримесечие на 2023 г. се е увеличил с 2% спрямо същия период на миналата година. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ), които сочат още, че българската икономика в първите три зимни месеца на годината е нараснала средно с 0.4% спрямо последното тримесечие на миналата година.
Скромният ръст от 2% е следствие от отслабването на големите основни търговски партньори на България, които вече изпитват затруднения заради вдигането на лихвените проценти. Това несъмнено започва да се отразява в известна степен на българския износ. Периодът се характеризира и със задълбочаване на политическата криза в страната и станалото традиционно за последните две години служебно правителство.
Растежът на българската икономика през периода януари – март е значително под стойностите за същото тримесечие на 2022 г., което бе едно от най-силните от финансовата криза през 2008 г. насам с ръст от 4% в експресната оценка и коригиран до 5.1%.
Данните показват, че ръстът на БВП на България се е забавил минимално спрямо последното тримесечие на миналата година, когато брутният вътрешен продукт нарасна с 2.1% спрямо съпоставимия период година по-рано.
Експресните оценки са най-ранната картина за състоянието на българската икономика през тази година. Справка на Economic.bg показва, че годишният ръст на икономиката през първите три месеца на новата година е най-слабият от 2015 г. насам – период, характеризиращ се с фалита на Корпоративна търговска банка.
Според данните на статистиката крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 2.8% на годишна база, което е значително забавяне спрямо миналата година, когато ръстовете бяха между 4 и 5%. Дали това се дължи предимно на свиване на потреблението на домакинствата или на харчовете на правителство предстои статистиката да посочи с първата си ревизия на данните следващия месец.
Според прогнозите на Българската народна банка обаче потреблението на домакинствата не се очаква да се забави особено до по-сериозно вдигане на лихвите, а правителството оперира без приет редовен бюджет и с ограничени правомощия.
Бруто образуването на капитал – или инвестициите в България – се увеличава с 5.2% , а износът на стоки надхвърля вносът при ръст от 3% спрямо спад от 4.3%.
В Европа
Европейските данни от Евростат показаха, че въпреки забавянето на развитието на икономиката, България се намира сред горната половина на ниво Европейския съюз по ръст на БВП. По-висок ръст от България се отчита само в шепа страни – Дания, Испания, Португалия и Румъния.
Свиване на икономиката се наблюдава вече в повече страни, включително и в Литва, която е в техническа рецесия.