Българските банки се задействаха след лихвените промени на ЕЦБ
Финансовите институции не очакват забавяне в кредитирането и търсенето на имотния пазар
Банките в България веднага предприеха действия, след като Европейската централна банка извърши първото си повишение на основния лихвен процент. В голяма степен ходовете са стъпка назад, с които банките задраскват последните си промени в тарифните и лихвени политики, които имаха за цел да ограничат спестяванията в системата.
Допитване на Economic.bg до най-големите финансови институции в България показва, че те масово премахват последно въведените такси за съхранение на спестяванията. От 25 юли Пощенска банка премахва таксите за съхранение на парични средства по влогове, депозитни и разплащателни продукти както за нови, така и за настоящи клиенти.
Подобно решение взеха и двете банки под опеката на голямата белгийска KBC Group – Обединена българска банка и КБС Банк. Двете отменят всички такси за съхранение на парични средства по сметка от 1 август както за физически лица, така и за фирми.
Отново от 1 август 2022 г. Банка ДСК също отменя начисляването на месечна такса за съхранение на парични средства за суми над определен размер по сметки на физически и юридически лица.
Първа инвестиционна банка (ПИБ) пък връща предлагането на стандартния срочен депозит – продукт, който бе преустановен от портфолиата на редица финансови институции миналата година заради рекордното количество пари в трезорите.
Вдигане на лихвите?
Евентуално вдигане на лихвените проценти – както по кредитите, така и по депозитите – обаче ще отнеме по-дълго време. Според прогнозите на макроикономистите на Уникредит увеличението на лихвите за българските домакинства в лева вероятно няма да надхвърли 1 пр. пункт през следващата година. Очакванията на банката са покачването да бъде плавно и да стартира от есента или края на тази година – след очакваното второ увеличение от страна на ЕЦБ.
Банките ще продължат да предлагат конкурентни условия за кредитиране“, посочват от Уникредит за Economic.bg.
„Що се отнася до евентуални бъдещи корекции на лихвените проценти по депозити и кредити, ние ще продължим да следим развитието на пазара, както сме правили винаги“, заяви за Economic.bg Питър Рубен, главен изпълнителен директор на ОББ и КВС Банк България.
Статистиката на Българската народна банка пък показва, че през месец юни лихвените проценти продължават да падат до нови рекордни дъна. Месец преди Европейската централна банка да повиши основния лихвен процент средната лихва по ипотечните кредити, отпускани от българските банки, потъва до 2.49%. Корекция надолу има и при останалите видове заеми за домакинствата – при потребителските и другите кредити. Леко увеличение има само при бизнес кредитите, договорени в евро – големи и малки.
Заради потенциала за поскъпване на кредитите през последната година банките виждат засилен интерес към заемите с фиксирана лихва, какъвто преди лятото на 2021 г. изобщо нямаше. Именно в последната година и самите банки започнаха да предлагат все повече подобни продукти, а клиентите са заинтригувани особено в ситуация на покачване на редица разходи за домакинствата и прогнозите за покачване на лихвените проценти в следствие от политиката на централните банки.
Клиентите са добре
Статистиката на БНБ показва, че към момента ситуацията с проблемните заеми е стабилна и нивото им е на многогодишно дъно. Това се потвърждава и от позицията на банките, които не наблюдават влошаване в платежоспособността на клиентите. Затова на този етап не се планира промяна по отношение на изискванията за отпускане на заем.
В краткосрочен и средносрочен план не очакваме да има забавяне в кредитирането. Търсенето на пазара на имоти продължава да нараства “, посочват от Уникредит.
Именно в сегмента на жилищното кредитиране бе и най-сериозният ръст миналата година, а към средата на 2022 г. общият им обем вече надхвърля рекордните 15 млрд. лв.