Българските превозвачи обмислят протести заради горивата
Те предлагат няколко временни мерки за справяне със ситуацията, включително и относно пакет „Мобилност“
Българските превозвачи продължават да настояват за спешна среща с премиера Кирил Петков заради високите цени на горивата, които поставят пред изпитание сектора. Освен проблемите, свързани с клаузи от Пакет „Мобилност“, сега допълнителна тежест оказва и войната в Украйна. Те настояват да бъдат обсъдени икономически мерки, които да подпомогнат транспортния сектор в страната. В противен случай превозвачите са готови да излязат на протест.
Това посочват в писмо от Съюза на международните превозвачи, което освен до Петков, е адресирано и до председателя на Народното събрание – Никола Минчев, както и до председателя на парламентарната ресорна комисия – депутатът от БСП Борислав Гуцанов.
Какви са исканията на бранша?
Съюзът предлага конкретни мерки, които да намалят негативните ефекти върху сектора. Превозвачите предлагат премахване на биодобавката в горивата за период от 6 месеца, като посочват, че за мярката не е необходима нотификация от ЕК. Браншът настоява и за намаляване на акциза на горивата с 50% за срок от 6 месеца или намаляване на ДДС на горивата от 20% на 10%. Тези теми преди седмица бяха коментирани и от Българската петролна и газова асоциация в парламентарната комисия по енергетика. По техни думи обаче идеята за премахване на биодобавката не е добра, тъй като впоследствие връщането ѝ като част от задължителните компоненти в горивата ще бъде много трудно.
Превозвачите искат и временна дерогация от прилагането на клауза от Пакет „Мобилност“ 1 относно времето за управление и периодите на почивка за водачите, извършващи вътрешен и международен автомобилен превоз на пътници и товари.
Браншът алармира, че в голяма част от ГКПП на Европа има забавяне при преминаването заради хуманитарната криза и притока на бежанци.
Съюзът на международните превозвачи винаги е бил диалогичен партньор, но при очевидната липса на диалог в с ресорното министерсто и всички останали държавни институции, не смятам, че имаме много ходове, които биха могли да избегнат бъдещи протестни действия“, посочват в писмото.
Съюзът посочва, че исканията им не са политически обвързани, а са изцяло икономически и свързани със задълбочаващата се криза в страната. Браншът предупреждава, че липсата на адекватна реакция ще засегне повече от 80% от предприятията.
Припомняме, че в края на февруари превозвачите се оплакаха от „бездействието“ и „липсата на диалог“ от страна на транспортното ведомство. Браншът бе силно разочарован, че ресорният министър Николай Събев не инициира среща с тях относно проблемите по Пакет „Мобилност“.
В отговор на критиките зам.-министърът Владимир Върбанов се опита да защити българските превозвачи по време на неформален съвет на министрите на транспорта на ЕС. Изглежда това обаче не е достатъчно за бранша.