Цената на петрола достигна 3-годишен връх
Днешното покачване следва ралито от миналата седмица, а анализаторите прогнозират, че то ще продължи „известно време“
Цените на петрола се повишиха в понеделник, като фючърсите на Брент достигнаха най-високите си стойности за повече от три години. Инвеститорите се надяват, че предлагането ще остане ограничено на фона на по-малката продукция от големите производители с глобално търсене, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Брент поскъпнаха с 0.5% до 86.46 долара за барел. По-рано през сесията цената му достигна най-високата си стойност от 3 октомври 2018 г. – 86.71 долара.
Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 0.7% до 84.40 долара за барел, след като за кратко достигна 84.78 долара – най-високото ниво от 10 ноември 2021 г.
Днешното покачване следва ралито от миналата седмица, когато Брент се повиши с повече от 5%, а WTI – с над 6%.
Неистовото купуване на петрол, водено от прекъсванията на доставки и признаците, че COVID мутацията Омикрон няма да бъде толкова разрушителна за търсенето на гориво, колкото се опасяваха инвеститорите, тласна стойностите на суровия петрол до многогодишен връх.
Тези събития предполагат, че ралито на Brent може да се задържи още известно време, казва Тошитака Тазава, анализатор от Fujitomi Securities Co Ltd.
Бичите настроения продължават, тъй като ОПЕК+ не осигурява достатъчно предлагане, за да отговори на силното глобално търсене“, добавя той.
Организацията на страните износителки на петрол, Русия и техните съюзници, заедно известни като ОПЕК+, постепенно облекчават съкращенията на производството, въведени при срива на търсенето през 2020 г., което беше предизвикано от пандемията.
Според Вандана Хари, енергиен анализатор във Vanda Insights, нарастващите геополитически заплахи за доставките също подкрепят възходящите настроения, визирайки напрежението между САЩ и Русия заради Украйна.
Източници на Reuters заявиха, че правителството на САЩ е провело разговори с няколко международни енергийни компании относно планове за извънредна ситуация за доставка на природен газ за Европа, ако конфликтът между Русия и Украйна наруши руските доставки.