Цени на бирата в Европа: Колко ще плащат феновете по време на Евро 2024?
Местната наливна бира варира от 2 евро в София до 8 евро в Копенхаген
Време е за Европейското първенство през 2024 г. Футболните фенове се подготвят за вълнението от мачовете и за мнозина това означава, че ще се наслаждават на бира, докато гледат любимите си отбори, разказва Euronews.
Въпреки това, цената на това изживяване ще варира значително в зависимост от това къде се намират или пътуват феновете. Последните данни разкриват големи разлики в цените на местната наливна бира и общото ниво на цените на алкохолните напитки в цяла Европа, подчертавайки различните разходи, които феновете могат да очакват да срещнат.
Според Numbeo, генериран от потребителите статистически сайт за разходите за живот, цените на местната наливна бира (0.5 литра) в ресторанти или заведения варират от 2 евро в София до 8 евро в Копенхаген. Статистиката следи цените в столиците на страните от Европейския съюз.
Източник: Euronews
Северните страни имат най-високите цени на бирата
Включително Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), Обединеното кралство и страните кандидатки за членство в ЕС, Рейкявик в Исландия оглавява списъка с 10 евро на бира, следван плътно от Осло с 9.6 евро.
Следват Копенхаген и Хелзинки със средна цена от 8 евро на бира. Трябва да платите над 7 евро за наливна бира в Лондон (7.7 евро) и Париж (7 евро). В Берн в Швейцария струва 6.7 евро. Въпреки че три града се нареждат над Стокхолм (6.7 евро), скандинавските страни като цяло имат най-високите цени на бирата в Европа.
Това показва, че феновете в тези градове ще трябва да отделят повече бюджет за своите напитки в деня на мача в сравнение с други места. За разлика от тях градове като Киев, Минск и Кишинев предлагат значително по-евтини опции. Киев има най-ниската цена от 1.1 евро на бира, следван от Минск с 1.2 евро и Кишинев с 1.3 евро. Цените на бирата също са сравнително по-ниски в Мадрид (3.5 евро) и Лисабон.
Всички те са номинални цени и не отразяват стандартите за покупателна способност. Това значително несъответствие подчертава как цените на бирата могат да отразяват по-широките икономически условия и местните пазарни фактори.
Къде е най-евтиният и най-скъпият алкохол в Европа?
Индексите на ценовите нива предоставят сравнение на ценовите равнища на страните спрямо средните за ЕС, изчислени с помощта на паритетите на покупателната способност. Ако индексът е по-висок от 100, страната е сравнително скъпа в сравнение със средното за ЕС. Обратно, ако той е по-нисък от 100, страната е сравнително евтина в сравнение със средното за ЕС.
През 2022 г. според официалната статистическа служба на ЕС Евростат Исландия (297% от средното за ЕС) е била най-скъпата страна за алкохолни напитки, докато Унгария (82%) е била най-евтината сред 37 европейски страни.
В ЕС Финландия е най-скъпата страна за алкохол с индекс на ценовите нива от 213%, следвана плътно от Ирландия (210%).
Подобно на номиналните цени, скандинавските страни имат най-висок индекс на равнището на цените на алкохолните напитки. Случаите с Турция и Гърция също заслужават внимание. В тези страни цените на алкохолните напитки са значително над средните за ЕС, съответно 173% и 153%.
Обединеното кралство и „Голямата четворка“ на ЕС
При изследването на петте най-големи икономики в Европа нивото на цените на алкохолните напитки в Обединеното кралство (139%) е по-високо от средното за ЕС. Въпреки че данните за Обединеното кралство са от 2020 г. и не са пряко сравними с 2022 г., те все пак предоставят ценна информация като цяло.
Индексът е малко под средното за ЕС във Франция от 99.9%. В Испания той е 97.6%, в Италия 89.3%, а в Германия 86.7%, което показва, че алкохолните напитки са по-евтини в „Голямата четворка“ на ЕС в сравнение със средните нива за Блока.