Цените на енергията в Европа поставиха нови рекорди
Поскъпване има при газа, въглищата и електричеството, а големи производства започват да спират работа
Европейските цени на природния газ и електроенергията скочиха до нови рекорди на фона на влошаващите се опасения относно доставките. Глобалният недостиг на газ и въглища тласка енергията нагоре, а пазарите от Обединеното кралство до Китай са под напрежение, тъй като икономиките излизат от пандемията, пише Bloomberg.
Нарастващите разходи започват да натоварват промишленото производство, повишавайки риска от по-нататъшна нестабилност, тъй като някои предприятия вече затварят производства, а потребителите търсят алтернативни горива.
Жестоко нервните настроения на пазара продължават поради опасения за намалено предлагане през зимата“, пише в бележка във вторник търговецът Energi Danmark.
„Всичко изглежда настроено за още една седмица на покачване на цените.“
Запасите от газ в Европа са на най-ниското си сезонно ниво от повече от десетилетие, докато доставките от Русия са ограничени, а световната конкуренция за втечнен природен газ се засилва.
Ако имаме студено начало на зимата и изпомпваме много газ, няма да имаме никакъв газ, когато настъпи студената зима“, каза Катрин Нюман, главен изпълнителен директор на Limejump Ltd.
Дори новините от понеделник, че Русия подготвя своя противоречив нов газопровод до Германия не отслабиха рекордното рали. Операторът на „Северен поток 2“ започна да запълва първата част от тръбопровода, подготвяйки го за технически тестове по-късно. Германският енергиен регулатор заяви, че някои операции могат да започнат скоро.
Точните срокове за въвеждане на тръбата в експлоатация остават неясни, предвид всички необходими регулаторни одобрения. Също така не е известно колко гориво може да добави „Газпром“ към износа си в краткосрочен план. Руската компания продължава кампанията си за запълване на хранилищата у дома на фона на повишеното вътрешно търсене. Въздействието на „Северния поток 2“ „върху по-близките фючърси на природния газ е ограничено, предвид сериозната криза на търсенето и предлагането, наблюдавана в края на 2021 г.“, пише в бележка консултантът Inspired Energy.
Фючърсите на холандския газов хъб за предния месец скочиха с 15.3% във вторник, достигайки рекордните 111.4 евро за мегаватчас. Еквивалентният показател за Обединеното кралство скочи с 14.8% до нов връх от 282.19 пенса (3.84 долара) за thm (100 000 BTU).
В Германия цената за следващата година се повиши над рекордните 150 евро за мегаватчас, като фючърсите за следващият месец и тримесечие също се изкачиха до най-високите си нива досега. Твърдите въглища с доставка през следващата година в Европа се насочиха към най-високите стойности от 2008 г. насам, докато въглеродните квоти в Европейския съюз нараснаха за трети пореден ден.
Германското предприятие Steag GmbH спря до четвъртък своя въглищен завод Bergkamen-A поради липса на доставки. Това е петият път, когато компанията прави това от началото на септември, показвайки как логистиката и високите цени на горивата могат да попречат на германската топлинна продукция.
Междувременно продължаващият спор между енергийните профсъюзи и френското предприятие Electricite de France SA далеч не е приключил, като ядрената и хидроенергийната спряха работа за 24 часа на фона на стачката в понеделник.