Goldman Sachs очаква рязко поевтиняване на газа през зимата
Според американската инвестиционна банка европейските цени на синьото гориво ще се свият наполовина
Страните в Европа могат да издържат на спирането на руския газ тази зима, тъй като главоболията с доставките може би са били „успешно разрешени“, сочи анализ на водещата американска банка Goldman Sachs. Според експертите в нея цената на газа вероятно ще падне с повече от 50% тази зима, тъй като усилията на страните от Европейския съюз да избегнат големия недостиг се оказват ефективни.
Според прогнозата на Goldman европейските цени на природния газ на едро ще паднат от около 215 евро за мегаватчас до под 100 евро за мегаватчас до края на първото тримесечие на следващата година, при типични зимни метеорологични условия. Това е доста под предварително прогнозираните 213 евро.
Европейските страни побързаха да напълнят своите газови хранилища преди зимата, след като руският гигант „Газпром“ намали доставките, включително чрез важния газопровод Северен поток 1. Неистовият натиск за доставки повиши цената на газа на едро до рекордни стойности.
Този месец „Газпром“ удължи спирането на газовите потоци през тръбопровода, без да предостави времева рамка за повторно отваряне.
Анализаторите на Goldman смятат, че съоръженията за съхранение ще бъдат пълни средно на 90% до края на октомври, далеч преди целта за целия ЕС от 80% запълненост до 1 ноември.
Правителствата се надяват да създадат газов буфер, в случай че доставките от Русия бъдат прекъснати през зимата. Бизнесът и потребителите също са помолени да използват по-малко енергия.
Goldman заяви, че очаква съоръженията за съхранение да останат пълни с повече от 20% до края на март следващата година.
Според нас това ще постави началото на трансформацията от чувството за неотложност, което виждаме в момента, към усещането за облекчение на пазара, тъй като успяхме да преминем през зимата“, казаха анализаторите.
Във вторник изтекъл документ показа, че ЕС се оттегля от налагането на таван на цените на руския газ, но продължава с внезапните данъци върху „излишните“ печалби на енергийните компании.