Централната банка хвърли Турция в нова валутна криза
Банката понижи отново основната лихва и това доведе до невиждано потъване на лирата
Централната банка на Турция гласува в четвъртък да намали основния лихвен процент със 100 базисни пункта – от 15 на 14%, изпращайки лирата до рекордно ниско ниво от 15.5 за долар веднага след новината. Валутата вече надскочи 15 за долар в часовете преди решението, тъй като пазарите очакваха намаляване на лихвите. Към 14.00 ч. българско време лирата се търгуваше за 15.4662 за долар, което е 4.2% спад за сесията.
Инфлацията в страната с 84 милиона население сега е над 20% и се покачва непрекъснато, тъй като президентът Реджеп Тайип Ердоган отказа да повиши лихвите, което означава, че покупателната способност на турците, които получават заплати в местни пари, е намаляла. Лирата е загубила 50% от стойността си спрямо долара от началото на годината до момента.
Инвеститорите и икономистите отчаяно призовават Ердоган да обърне курса, но той досега се придържа към необичайната си убеденост, че по-високите лихвени проценти влошават инфлацията вместо да я охлаждат, както е широко приетият икономически принцип.
Този ход следва дълга серия от намаляване на лихвите от централната банка, която се разглежда от пазарите като зависима от Ердоган, който нарече лихвените проценти „майката на всяко зло“.
Централната банка на Турция преди това обяви, че се намесва директно на валутния пазар в понеделник, продавайки долари, за да подкрепи лирата. Но предвид и без това ниските валутни резерви, анализаторите се съмняват, че стратегията ще бъде ефективна.
Анализаторите нарекоха сегашния разгром на лирата втората валутна криза за Турция в рамките на три години. През първата половина на 2018 г. инвеститорите вече алармираха за липсата на независимост на централната банка от Ердоган, тъй като лирата надмина рекордно ниското по това време от 4 и след това 5 лири за долар.
Не мога да се сетя за друг лидер, който е налагал този странен микс от политики преди. Средновековна политика по отношение на лихвите не работи в света на плаваща валута“, посочва главният икономист на инвестиционната банка Renaissance Capital Чарли Робъртсън пред FT.
Единственият лъч надежда е, че централната банка даде заявка за пауза в цикъла на облекчаване, заявявайки, че е решила да завърши използването на ограниченото налично пространство.