Златото изпрати най-добрата си година от над десетилетие
Поскъпването на жълтия метал може да се забави през текущата година
Златото се представи „изключително добре“ през 2024 г., записвайки нови ценови върхове, с което изпрати най-добрата си година от над десетилетие насам. Това показва анализ на Световния съвет по злато, международна търговска асоциация, базирана в Обединеното кралство.
Според данните на асоциацията скъпоценният метал е поскъпнал с 25.5 на сто през миналата година, „вероятно поради ролята си на ефективна защита срещу нарасналата геополитическа несигурност и пазарната нестабилност, наблюдавани през годината“.
През годината златото поставяше нови 40-годишни ценови върхове, най-скорошният, от които, бе 2777.80 долара за тройунция на 30 октомври“, казват от Съвета, като добавят, че това е била най-добрата година за метала от 14 години насам.
От там казват още, че други фактори, оказали влияние за продължаващия възходящ ценови тренд, са търсенето от страна на централните банки, нарасналите геополитически рискове, довели до конфликти, както и периодите на поевтиняване на щатския долар и по-ниска възвръщаемост от облигации.
И освен, че златото е отбелязало най-високия си ръст от 2010 г. насам, през 2024 г. то се е представило по-добре от всички по-големи класове активи, в т.ч. и от щатските държавни облигации, щатските акции, суровините и други.
Българската гледна точка
Както Economic.bg пръв писа, търсенето на злато в България отбеляза поредна рекордна година, в която инвеститорите търсеха начини да се възползват от продължаващото увеличение на цената на метала.
Според данните на „Тавекс“ търсенето на злато през 2024 г. е било с приблизително 30% повече спрямо 2023 г., когато бе отбелязан лек спад от рекордната 2022 г. в размер на 6 на сто. В същото време покупките са били с 22% повече спрямо 2022 г. Статистиката на Първа инвестиционна банка (ПИБ) също показа, че през миналата година е имало по-високо търсене спрямо това от 2023 г., като то дори се е доближило до най-добрата до момента година – 2022 г.
Водещи фактори за тенденцията били продължаващата геополитическа несигурност, проблемите в Близкия Изток, събитията в Сирия, а евентуалното приемане на България в еврозоната също може да се окаже благоприятстващ фактор през текущата година.
Ще продължи ли поскъпването на златото през 2025 г.
Несъмнено всеки инвеститор иска да се възползва от възходящата вълна, докато все още я има.
Прогнозите на експерите обаче показват, че макар да се очаква, че поскъпването на жълтия метал ще продължи през текущата година, то то ще бъде по-умерено, най-вече заради неяснотата какво предстои с втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ.
Всички погледи са насочени към това какво може да означава вторият мандат на Тръмп за световната икономика. Търсещите силни усещания инвеститори може да се възползват от ранна вълна на рискови потоци, но потенциални търговски войни и инфлационни въздействия може да допринесат за очакван икономически растеж под нормалните нива“, казват от Съвета.
В същото време все още има фактори, които потенциално биха могли да доведат до по-силно поскъпване, като по-голямо от очакваното търсене от централните банки или рязко влошаване на финансовите условия, което от своя страна би довело до рязка промяна в поведението на инвеститорите, като например до „полет към качество“, или това е момент, в който инвеститорите се стараят да продадат по-рисковите си активи за сметка на по-сигурни такива.