ЧЕЗ не иска поскъпване на тока
Компанията настоява за нормативни промени, които да ускорят реализацията на инфраструктурните ѝ проекти
"Не искаме да се увеличават цените за крайните потребители. Това, което се носи в общественото пространство е мит”, заяви Мария Дойчинова, директор "ПР и комуникации" в ЧЕЗ България, предаде репортер на economic.bg.
Тя уточни, че 68 стотинки от 100 лв. сметка остават в компанията, като този дял е намалял при последното поскъпване, тъй като десетте процента са останали при другите участници по веригата. „Ние казваме какво ни е необходимо, за да изпълним законовите изисквания. Смятаме, че инвестициите, които ЧЕЗ е направила за отстраняване на аварии за последните 2 месеца, трябва да бъдат признати от ДКЕВР.", допълни Дойчинова. Техният размер ще стане окончателно ясен, когато бъдат приети финансовите отчети на дружеството.
ЧЕЗ иска подкрепа на общини, граждански организации и други компании в бранша в процедурите по съгласуване и одобрение на инфраструктурни проекти. ЕРП-то иска промяна на нормативната база, така че по-бързо да получават административно одобрение за проектите си. Това стана ясно на брифинга, който даде компанията, доставяща енергия за Западна България.
Промените се искат заради метеорологични условия в началото на 2015 г, които са причинили аварии по мрежата на ЧЕЗ за над 1 млн. лв. През почивните дни са действали по 150 екипа, които са изминали 29 000 км, обходили са и са проверили над 15 000 км въздушни линии, над 1500 стълба и са работили в над 1000 трафопоста, където са отстранили повече от 500 аварии за средно напрежение. Именно това налага компанията да работи при нови условия и да търси адекватно решение на проблемите, обявиха от ЧЕЗ.
Хората от аварийните екипи са работили в екстремни условия по отстраняване на аварии по далекопроводите в област Видин и Монтана. "В определени ситуации имаше риск за живота на тези хора. Искам да им благодаря за проявеното мъжество", каза Виктор Станчев, директор "Експлоатация и поддържане" на ЧЕЗ Разпределение България.
"В края на 2014 г. се сблъскахме с явление, което се случва веднъж на 15 години. Във видинско и монтанско имаше обледеняване на далекопроводите, в следствие, на което проводника се къса. Оказа се, че на места има 6 -10 кг лед на линеен метър на далекопровода. Щетите от метеорологичните условия надхвърля 1 млн. лв.", обясни Станчев.
"Предлагаме да започнат разговори като се създаде работна група, в която да се включат и останалите инфраструктурни компании, за да може да се работи и изпълняват проектите адекватно на нуждите на населението", допълни Мария Дойчинова.
Интервю с Виктор Станчев можете да прочете в сайта kmeta.bg.