CNN: България изпреварва САЩ по помощ за Украйна като дял от БВП
Нахлуването на Русия изправи Украйна срещу държава с огромна армия и една от най-големите икономики в света. Киев успя да продължи борбата до голяма степен благодарение на помощта от близо 350 млрд. долара, отпусната от януари 2022 г. предимно от западните държави, пише CNN в свой анализ.
Номинално най-големите дарители са ЕС и САЩ – одобрили суми от съответно 85.1 млрд. долара и 46.6 млрд. долара. Поглед към предоставените средства като дял от БВП на отделните страни обаче отваря друг икономически разрез, който нарежда България пред Съединените щати.
Справедливо сравнение
САЩ са отделили втората по големина сума за подпомагане на Украйна като цяло – включително военна, финансова и хуманитарна помощ – след Европейския съюз като цяло, според данни на Института в Кил (б.р. – тази сумата от 85.1 млрд. долара не включва самостоятелните вноски на държави членки на ЕС, които се отчитат отделно).
Вноските на Вашингтон обаче представляват 0.33% от нейния БВП, показват данните. Докато по-малки държави като Норвегия и балтийските държави, граничещи с Русия – Литва, Естония и Латвия – отделят по-голям дял от богатството си за войната – повече от 1% от БВП.
По този показател България е точно пред САЩ, както се виждат от таблицата по-долу. София е предоставила подкрепа, равняваща се на 0.34% от брутния вътрешен продукт на страната, сочат данните на Института. Това включва военна, финансова и хуманитарна помощ като линейки, генератори за електричество, временни мостове, палатки и др.
Повод за анализа са скорошните разгорещени дебати за разходите на САЩ, които почти спряха работата на американското правителство. Миналата седмица Конгресът бе принуден да приеме план за временно финансиране, който не включваше военна помощ за Украйна. Мярката бе подкрепена от членове и на двете партии, за да се избегне спиране на работата на правителството.
Близо $100 милиарда от отделни държави
Отделни държави от цял свят са отделили близо 100 млрд. долара под формата на пряка военна помощ за Украйна. Почти половината от тази сума е от САЩ, според данни на Института за световна икономика в Кил до юли 2023 г.
Конгресът на САЩ е одобрил около 46.6 млрд. долара пряка военна помощ за Украйна, откакто страните от НАТО започнаха да организират подкрепа за Украйна месец преди пълномащабната инвазия, сочат данните.
Общо страните от Европейския съюз са се ангажирали с 38 млрд. долара пряка военна подкрепа за Киев, като най-големият принос имат Германия, Дания и Полша. Обединеното кралство е обещало повече от 7 млрд. долара пряка военна помощ.