„Демократична България“ представи свои мерки за овладяване на инфлацията
Предложенията ще бъдат отправени към коалицията още утре
Коалиционният партньор „Демократична България“ предлага самостоятелно три мерки за овладяване на инфлацията в България. Те са насочени както към бизнеса, така и към гражданите и според изчисленията на партията биха стрували на бюджета около 250 млн. лв. Предложенията ще бъдат отправени към коалицията още утре. По думите на съпредседателя на партията Христо Иванов стига да има желание, тези промени могат да бъдат приети в рамките на седмици.
Сред предложенията, които най-бързо могат да успокоят цените, е временно премахване на бариерите за вноса от трети страни. Според депутата от „Демократична България“ Мартин Димитров такива действия могат да се предприемат спрямо материали като желязото, стоманата и други, които оскъпяват проектите на строителите в последните месеци.
По думи на икономиста Георги Ганев, който е и депутат от партията, с увеличаване на вноса и предлагането, цените няма да продължат да растат с настоящия темп. Това обаче трябва да бъде разрешено на ниво Европейски съюз, тъй като политиката по вноса от трети страни е обща. Идеята на политическата формация е в рамките на шест месеца да бъдат премахнати митническите ставки, както и други тарифни и нетарифни бариери.
Мерките по отношение на вноса са единствените, които могат краткосрочно да помогнат. Там ЕС го обяснява със защита на местните производители, но в този случай местните потребители са по-важни“, коментира Ганев.
От представянето на мерките стана ясно, че те са предварително обсъдени и с работодателите и облекчението по вноса е одобрено, като „много бързо трябва да бъде предложено на Европейската комисия“.
Според „Демократична България“ именно това е начинът за борба с цените, а не налагането на тавани, както миналата седмица предложи БСП.
Икономиката не функционира така“, посочи Димитров.
Другите две предложения са отдавнашни идеи на формацията – вдигане на прага за регистрация по ДДС и понижаване на законово регламентираната лихва за забава. В момента тя се равнява на основния лихвен процент плюс 10 пункта, което прави 10% при ОЛП, който е 0 в момента, както за граждани, така и за фирми. Идеята е сега наказателната лихва за просрочени задължения към електроразпределителни дружества, топлофикации и други да стане ОЛП + 4 пункта за гражданите и ОЛП + 8 пункта за бизнеса.
Подобно предложение партията внесе още преди година веднага след сформирането на първия парламент след изборите през април. Заради краткия живот на това 45-о Народно събрание проектът така и не бе гледан в пленарна зала.
Относно вдигането на прага за регистрация по ДДС идеята е той първоначално да се вдигне до 100 хил. лв. от началото на следващата година, а от началото на 2024 г. - и до 160 хил. лв. Според икономистът на партията Мартин Димитров първоначалното вдигане ще засегне около 90 хил. фирми, а впоследствие – 110 хиляди.
Според формацията това ще осигури по-добра среда за малките фирми и растеж на икономиката. Именно това е и единствената от трите точки, която бе обсъждана и по време на коалиционните преговори за сформиране на правителство през ноември и бе включена в коалиционното споразумение.