Денков обеща да контролира цените на тока за битовите потребители
Премиерът успокоява, че и след пълната либерализация на пазара на едро "увеличението няма да бъде по-голямо от няколко процента"
„Няма да позволим повишение на цената на тока за битовите потребители след пълната либерализация на пазара на електроенергия.“ Това заяви премиерът акад. Николай Денков преди началото на редовното правителствено заседание днес.
Повод за обещанието му, че държавата ще контролира дори либерализирания пазар, са опасенията за съществено увеличение на сметките, които предизвика законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Той бе разкритикуван сериозно от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а коментари дойдоха и от Институт за енергиен мениджмънт (ИЕМ).
С предложения за обществено обсъждане законопроект се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. Предлага се регламентирането на преходен пазарен модел, който ще действа до въвеждането на пълна либерализация на пазара на едро и на дребно.
В позицията на КЕВР по промените се посочва, че все още са налице значителни разлики в ценовите нива на регулиран и свободен пазар на електрическа енергия на дребно, които могат дори да се разширят с оглед пълната непредвидимост на ключови фактори – геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др. Според Комисията не е възможно тези разлики да бъдат преодолени изцяло нито чрез вменяване на допълнителни задължения на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), нито чрез временното запазване на регулирания пазар на дребно в модифициран вариант, както се предлага в промените на Закона за енергетиката.
Вместо балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар, предложеният модел, при настоящата пазарна ситуация ще доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти още на 01.01.2024 г. или отложено най-късно на 01.01.2026 г., ако не се предвиди механизъм за осигуряване на допълнителен финансов ресурс във ФСЕС, се посочва в становището на КЕВР.
Искам да уверя всички български граждани, че това няма да се случи. Предвиден е модел на ценообразуване, който ще запази цената на тока за битовите потребители до средата на 2024 г.“, категоричен беше Денков в началото на правителственото заседание днес.
Той все пак призна, че след този срок, когато започва новият регулаторен период, е възможна промяна на базата на решение на КЕВР.
Дори и тогава увеличението няма да бъде по-голямо от няколко процента“, обещава акад. Денков.
Промените в Закона за енергетиката бяха предложени за обществено обсъждане от Министерството на енергетиката, което приключи на 26 август т.г. От ИЕМ разкритикуваха вносителя, че го публикува в разгара на летния отпускарски сезон, „когато голяма част от заинтересованите лица не биха могли да представят коментари поради отпуски и др.“
Измененията ще бъдат внесени за гласуване в Народното събрание в първите дни на септември като част от последните законопроекти, свързани с реформите в Плана за възстановяване и устойчивост.
Премиерът призова народните представители да приемат всички законопроекти според съгласувания график, за да отпаднат препятствията пред довършването на този етап от Плана.