ЕС няма да намалява климатичните си амбиции
Новият еврокомисар за климатичните политики ще подобрява комуникацията със засегнатите индустрии
Европейският съюз не възнамерява да намали усилията си за борба с изменението на климата, но трябва да ги комуникира по-добре с индустриите, които са притеснени от цената на политиките за намаляване на емисиите. Това каза новият ръководител на зелените политики на Европейската комисия, цитиран от Reuters.
ЕС се сблъска с нарастващa съпротива срещу зелените политики тази година от някои страни членки и законодатели от ЕС. Полша например съди Брюксел заради политиката в областта на климата, която според Варшава ще влоши социалното неравенство. Десноцентристки депутати от ЕС пък водят кампания за отмяна на закон за защита на природата, припомня медията.
Няма да разводним нашата амбиция“, каза изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Марош Шефчович по време на пресконференция във вторник в Брюксел.
„Това, в което вярвам, е, че трябва да подобрим комуникацията си и да реагираме по-бързо, по-рано и да бъдем по-точни в реакциите си на някои от естествените притеснения, които съществуват в някои сектори.“
Шефчович предложи ЕС да организира разговори между енергоемките индустрии и компаниите, генериращи чиста енергия. Подобно усилие може да свърже производителите на стомана и цимент с компании, които планират да произвеждат нискоемисионен водород – гориво, на което тежката промишленост залагат, за да намали отделяния CO2.
Брюксел трябва да реши как да улесни достъпа на компаниите за чисти технологии до финансиране, каза Шефчович, който управлява съществуващи схеми на ЕС с индустрии за разработване на вериги на доставка на батерии и съвместно закупуване на газ.
Мащабният натиск на Съединените щати за субсидии за чиста енергия породи опасения, че инвеститорите могат да избягат от Европа и подчерта оплакванията на някои индустрии, че процесът за достъп до зелени субсидии от ЕС често е дълъг и сложен.
Писмо от индустриалната група Hydrogen Europe до Шефчович, датирано от вторник и видяно от Reuters, го призовава да отговори на тези опасения.
Много европейски компании в чистите технологии и особено във водородния сектор вече посочиха, че са силно привлечени от мерките на САЩ“, се казва в писмото.
Шефчович пое координирането на политиките на ЕС в областта на климата и околната среда миналата седмица, когато неговият предшественик Франс Тимерманс се оттегли, за да участва в изборите в Холандия.
Смяната на караула идва по време на европейско лято на рекордни горски пожари и смъртоносни жеги, които Шефчович нарече „зловещи сигнали“ за по-лошите въздействия, които ще последват, ако страните не успеят да се справят с изменението на климата.
ЕС също така назначава нов холандски комисар, който да управлява пряко политиките на ЕС в областта на климата и да бъде преговарящ от страна на Блока в рамките на преговорите на ООН за климата през ноември.
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен прие в сряда външния министър на Холандия Вопке Хоекстра в оставка като номиниран от холандското правителство за тази роля. Сега той ще бъде изслушан в Европейския парламент.