Пак се разминаха: Депутатите не одобриха „безплатния обяд“ в ресторантите
Депутатите приеха по-големите фирми да отчитат касовите си наличности на тримесечие
Идеята на финансовия министър Асен Василев клиентите да не си плащат сметката в ресторант, ако не им бъде издадена касова бележка, очаквано бе отхвърлена от парламента. По предложение на Делян Добрев от ГЕРБ точката отпадна при днешното гласуване на Закона за държавния бюджет за 2023 г.
Още с лансирането на идеята „по гръцки модел“ Асен Василев получи редица критики, а бизнесът скочи на предложението с обвинения в лобизъм. Това не попречи на финансовия министър да я защити, макар и вяло. В крайна сметка тя бе блокирана от ГЕРБ, ДПС, „Има такъв народ“ и „Възраждане“.
Йордан Цонев от ДПС изтъкна, че партията му не е убедена, че тази мярка ще даде резултат.
Целта на предложението на финансовия министър бе да се засили събираемостта в хазната чрез контрол от гражданите и коректно издаване на касови бележки. В пленарната зала както финансовия министър, така и Йордан Цонев дадоха примери с неиздаване на такива бонове. Според Цонев обаче има съществуващ механизъм срещу това – НАП може да затвори обекта.
Това е много по-тежка мярка, но просто трябва да се прилага“, коментира той.
Ресторантьорският бизнес също така ще запази намалената си ДДС ставка от 9% поне до края на годината, стана ясно още от заседанието. Предложението на „Има такъв народ“ за вдигане на ставката до традиционните 20% не бе одобрено с аргумента, че е по средата на годината.
По-рано днес ресторантьорският бранш отново се размина с налагане на нова регулация, а именно идеята на Асен Василев индустрията да плаща заплати само по банков път. Всъщност тя отпадна по искане на неговата партия – „Продължаваме Промяната“.
Повишена събираемост
Две от предложенията на финансовия министър, насочени към фирмите в България, все пак минаха в парламента, макар и коригирани от депутатите.
При окончателното гласуване на промените в Закона за ДДС отпадна и непосилното бреме фирмите с вземания от над 10 000 лв. да декларират касова наличност всеки месец. Прие се завишаване на прага, над който фирмите ще трябва да декларират наличности (50 000 лв.), а отчитането да става на тримесечие. Това бе предложение на „Демократична България“, като за подобни поправки настояваха и от бизнеса и счетоводната общност.
Високите касови наличности се използват за различни цели с един знаменател – избягване на данъчно и осигурително облагане“, посочи Йордан Цонев от ДПС и обясни, че масово тези фирми плащат заплати през дивидента.
Първият период, за който ще се декларират касовите наличности, ще бъде за третото тримесечие на 2023 г., а крайният срок за подаване на декларацията е до 14 ноември 2023 г.
Депутатите окончателно приеха и друго саботирано в бюджетна комисия предложение на финансовия министър – за предварително деклариране на стоки с висок фискален риск с цел засилване на фискалния контрол.