Депутатите официално удължиха ДДС привилегиите за заведенията
Изненадващо по-ниската ДДС ставка ще важи и още половин година за фитнесите
Депутатите удължиха действието на по-ниската ДДС ставка от 9% за ресторантьорите до края на следващата година. Ставката бе понижена през 2020 г. във вихъра на пандемията и по лично искане на Бойко Борисов и имаше за цел да подпомогне бранша, на практика затворен заради ограничителни мерки. Впоследствие това бе удължено още няколко пъти под претекст, че бюджетите последните две години не се приемат от началото на годината.
Аргументи за запазването му сега обаче като цяло нямаше освен от „Възраждане“. През септември финансовият министър Асен Василев предложи запазване на 9% в замяна на влизането в сила на набор от мерки за изсветляване на бранша. В крайна сметка те не бяха приети, но по-ниската ставка остана.
Тя приблизително ще ощети бюджета с 300 млн. лв.
Депутатът от „Демократична България“ Мартин Димитров заяви, че е много по-разумно да се търсят мащабни реформи като намаляване на цялостната ставка по ДДС вместо на парче за определен бизнес. Той обаче допълни, че сега не е правилният момент за такава реформа, но „може би в бъдеще“.
По-ниската ставка за туроператорите също се запазва, но само до юни 2024 г. По думи на финансовия министър България ще влезе в наказателна процедура, ако запази по-ниската ставка за тях, но действието ѝ се удължава до средата на годината, за да се даде малка предвидимост на бизнеса.
Изненадващо по предложение на ГЕРБ бе взето решение по-ниската ставка от 9% ДДС да остане в сила и за фитнесите и други спортни заведения до средата на 2024 г.
По-ниската ставка остава в сила до средата на годината и за брашното и хляба, като това бе по плана на Асен Василев.
Прието бе и ако регистрирано или нерегистрирано лице не издаде фискален бон, получателят има право да задържи стойността на доставката или продажбата до издаването на такъв. Това е своеобразен нов вариант на идеята на Асен Василев за отказ от плащане при липса на касов бон или фактура.
В тази връзка бяха и двойно завишени глобите за неиздаване на касов бон или фактура.
Прието бе и вдигането на прага за регистрация по ДДС от 100 хил. лв. на 166 хил. лв. Тази промяна обаче ще влезе в сила от началото на 2025 г. Припомняме, че прагът бе в размер на 50 хил. лв. в продължение на над 20 години и бе завишен едва в началото на тази година на 100 хил. лв. За вдигането му до максимума в Европейския съюз от 166 хил. лв. настояваше „Демократична България“ в няколко парламента досега.