Депутатите подготвят мерки срещу некоректни работодатели
За четири години неизплатените заплати са 3.4 млн. лв.
Комисията за проучване на случаите на неизплатени заплати установи пропуски
в законодателството, даващи възможност на некоректни работодатели да се
възползват от тях. Предложенията, направени в рамките на комисията, ще бъдат
внесени като общ законопроект от всички политически сили в Народното събрание.
Комисията прави предложения за промени в Кодекса на труда, целящи да се предостави допълнителна защита на правата на работниците и служителите, в случаите, когато работодателите им не изплащат трудовите възнаграждения и обезщетения. С тези промени се засилват контролните функции на ИА „Главна инспекция по труда“. С проекта се предлага също работодатели, които дължат възнаграждения и обезщетения на работниците си да не могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.
„За“ доклада на комисията и предложенията за законодателни инициативи гласуваха 170 народни представители, „против“ – 0 и „въздържали се“ - 0 , с което те бяха приети единодушно.
Най-големият брой предприятия със забавени трудови възнаграждения на работниците са в търговията, тъй като там оперират и най-много стопански субекти. Там неизплатените заплати за периода 2012-2016 г. са 3.4 млн. лв.
От ГЕРБ са подготвили законопроект за промени в Кодекса на труда, в ГПК, в Търговския закон, в Закона за гарантиране на вземанията и в Закона за обществените поръчки. Според народният представител Светлана Найденова от ПГ на ГЕРБ това са консенсусни текстове, по които членовете на комисията сме се обединили с ясната презумция, че между първо и второ четене ще бъдат внесени допълнителни текстове, по които отделните парламентарни групи имат различни становища.
От БСП също смятат, че е имало добър тон в комисията. "В работата си установихме, че има общо взето два големи случая, в които не се изплащат заплати и те заслужават различен отговор, тъй като са различни по своето същество. В единия случай става дума за работодатели, на които бизнесът върви, имат пари, но не изплащат заплати. В другия случай става дума за работодатели, които обективно срещат трудности в своя бизнес и не могат да изплащат заплати. За тях е създаден и специален фонд, има специална процедура", коментира Зарков. По думите му в осемте групи проблеми, идентифицирани от комисията се вижда, че по-голямата част от случаите на неизплатени заплати засягат втория тип работодатели, които са изпаднали или са на път да изпаднат в несъстоятелност.