Дигиталното бъдеще засега се изплъзва на ЕС
Причината за това се крие в един основен блокиращ фактор
Европейският съюз рискува да изостане от целите по плана „Цифрово десетилетие“ (Digital Decade) с 10 години, освен ако правителствата не се съсредоточат върху преодоляването на пропастта в дигиталните умения на хората. Това става ясно в доклад на стратегическата консултантска компания Public First, цитиран от Reuters.
Миналата година Европейската комисия представи визията си за трансформация на региона до 2030 г. Тогава се предвижда 80% от населението да има основни дигитални умения, да е налице 5G свързаност навсякъде, да има ефективни онлайн обществени услуги, а 75% от компаниите в ЕС да използват облачни услуги.
Със сегашния темп на напредък обаче тази визия ще бъде постигната едва към 2040 г., се посочва в анализа, поръчан от Amazon Web Services.
ЕС е напът да отключи 1.3 трлн. евро в икономическа стойност до 2030 г., но ако напредъкът се ускори, допълнителните ползи могат да доведат до генерирането на допълнителни 1.5 трлн. евро до края на това десетилетие, се казва в доклада.
Най-големият блокиращ фактор, който чухме от нашите клиенти и това, което се посочва и в този доклад, е липсата на дигитални умения“, коментира пред Reuters Тануджа Рандери, управляващ директор в AWS.
Тъй като се очаква миграцията на компаниите към облака да бъде голям двигател на растежа, много фирми като AWS предлагат безплатно обучение на служителите за придобиване на облачни умения, както и на търсещите работа, които може да бъдат привлечени към тази технологична сфера на дейност.
Според анализа обаче при сегашните темпове на обучени едва 61% от населението на ЕС се очаква да има основни дигитални умения до 2030 г. Целта е техният дял да е 80%.
Сред факторите, които биха могли да ускорят напредъка към целите на ЕС, са увеличаване на използването на облачни услуги, изкуствен интелект и големи данни от бизнеса. Също и повече правителствено финансиране за научноизследователска и развойна дейност.
Много компании не са приели нови технологични инструменти и недостигът на квалифицирани работници вероятно ще попречи на растежа и ще увеличи разходите, се казва още в доклада.