Екоминистърът забрани на ТЕЦ „Бобов дол“ да гори отпадъци
Видеонаблюдението на топлоцентралата е показало, че предприятието изгаря отпадъци
~ 3 мин.
Екоминистерството отнема разрешителното на ТЕЦ "Бобов дол" за изгаряне на отпадъци. Министър Емил Димитров обясни, че е установено, че се предприятието изгаря отпадъци, за които нямат разрешение.
Димитров съобщи също, че на ТЕЦ „Бобов дол“ ще бъде издаден акт за административно нарушение за преустановяване горенето на отпадъци, докато не изпълни всички условия в комплексното си разрешително.
Димитров съобщи също, че на ТЕЦ „Бобов дол“ ще бъде издаден акт за административно нарушение за преустановяване горенето на отпадъци, докато не изпълни всички условия в комплексното си разрешително.
„Днес разпоредих РИОСВ-Перник да изпрати принудителна административна мярка до ТЕЦ „Бобов дол“, за да спре изгарянето на отпадъци. Предприятието ще продължи да гори въглища, но отпадъци ще се горят отново, едва когато се приведат в съответствие всички изисквания, които фигурират в комплексното им разрешително, както всяка мощност, която работи в ЕС“, обясни Димитров.
Той добави, че видеонаблюдението на ТЕЦ-а е показало, че предприятието изгаря отпадъци, въпреки че ги е предупредил това да не се случва.
„Отпадъците не са вредни и не са опасни, но не са спазени условия на разрешителното и това доведе и до днешното решение“, заяви министърът.
„Сигналите бяха, че там има опасни отпадъци и че има вредни емисии. Наши служители бяха изпратени да окажат съдействие. Когато отидохме прокуратурата каза, че съгласно направеното изследване, няма вредни емисии, няма опасни продукти, които да са качвани на транспортните ленти. Моите служители, които бяха там ми казаха, че имат проблем с комплексното разрешително и в него има поставени разрешителни условия, които е следвало да се изпълнят, но не са били изпълнени. Тогава посъветвах ръководството да преустанови дейност, докато не изчисти тези проблеми, които имат. Още повече, че създадена с моя заповед група разгледа всички документи на ТЕЦ-а и излязоха със становище, в резултат на което ние днес изпратихме заповед до РИОСВ Перник", заяви той.
Министър Димитров обяви, че в Перник работи система за видео наблюдение и че когато са превъртели записите назад са видели, че въпреки молбата на министъра те са продължили да горят отпадъци, макар и те да са неопасни, те отново са в нарушение, защото горят отпадъци, каквито не фигурират в комплексното им разрешително.
„Отпадъци ще се горят едва когато изпълнят всички изисквания, които е следвало да въведат", заяви Димитров и добави,че отпадъци се изгарят в ТЕЦ "Сливен" и още три завода.
„Ще въведем гранични пунктове, през които ще се въвеждат стоките, особено рисковите, каквито са опасните отпадъци. Те ще се проследяват с GPS и ние ще имаме обратна информация къде и какво се случва. Ще въведем няколко кода за рисковите стоки, които ще бъдат под особен контрол, за да не затрудняваме цялата индустрия”, каза министърът на екологията Емил Димитров след срещата си с рециклиращия бизнес.
Димитров обясни, че вече са изготвили проекти на наредби и програми между различните институции и добави, че взаимстват механизма от контрола върху рисковите стоки, който НАП въвежда.
Димитров обяви още, че другата седмица ще бъдат взети крайните решения и те ще бъдат обявени от премиера Бойко Борисов.
Екоминистърът подчерта още, че действащото законодателство у нас е в пълно съзвучие с европейското, само, че има известни пробойни, които позволяват на част от родните оператори да го побългарят, в резултат на което се получава това, „което виждаме по телевизията”.
Сред предложенията на Димитров са въвеждането на мораториум върху вноса на отпадъци от чужбина или да се търси друга по-мека форма, но според него за това е важно да се хванат, тези които се крият зад гърба на легалния бизнес. „Законодателната мярка може да влезе в сила чак догодина, но с наши мерки ще се опитаме да ги притиснем до стената“, обясни още той.