Димитър Радев: Лихвеният цикъл видимо се обръща
Гуверньорът на БНБ прогнозира повишена динамика пред банките тази година
Преобръщане на лихвения цикъл и повишена динамика пред банките очаква гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев, става ясно от новия тримесечен бюлетин на Асоциацията на банките в България. Той прогнозира, че тази година банките ще бъдат изправени пред тази ситуация заради икономическите процеси в Европа – очакванията са за оттегляне на стимулиращата парична политика, характерна за последните години.
Това ще става видимо чрез обръщане на лихвения цикъл. Тези процеси, които глобално ще протичат с вариращ интензитет и различни инструменти на централните банки, в голяма степен ще формират финансовите условия и в нашата страна“, коментира Димитър Радев.
Припомняме, че лихвените проценти в момента са близо до или на исторически минимуми, което има за цел да стимулира икономическата активност в условията на коронакризата.
Радев посочва, че инфлацията ще продължи да бъде обект на специално внимание и прогнозира, че темпът на нарастване на цените у нас ще достигне пик на годишна база в рамките на първото полугодие.
Горещият имотен пазар
Високата кредитна активност в жилищния сегмент може да доведе до повишаване на необслужваните кредити при евентуално влошаване на икономиката и скок на лихвените проценти. Това подчертава Българската народна банка в своя последен доклад за банковия пазар в България.
В него институцията посочва, че в краткосрочен план засилването на кредитната активност оказва благоприятен ефект върху финансовия резултат на банковия сектор.
„Високата кредитна активност в сегмента на жилищните кредити на фона на повишение на цените на жилищата и засилена конкуренция между кредитните институции налага специално внимание по отношение на рисковете, свързани с пазара на недвижими имоти“, пише централната банка. Тя обръща внимание, че при неблагоприятни промени в икономическите условия и рязко нарастване на лихвените проценти е възможно да се влоши способността на домакинствата да обслужват кредитните си задължения.
Въпреки опасенията банката заявява, че тенденцията към намаляване на необслужваните кредити се запазва, като това се случва с по-бавни темпове и има налице признаци за повишен кредитен риск. БНБ посочва, че при заемите с изтекъл мораториум делът на необслужваните е по-висок от този при общите кредити.