Доларът падна до 3- седмично дъно спрямо йената
Златото поскъпна, след като МВФ понижи прогнозата си за световния растеж
Във вторник доларът записа най- голямата си двудневна загуба спрямо йената от февруари насам. Щатската валута продължи да трупа загуби, след като президентът на Фед- Ню Йорк, Уилиям Дъдли, заяви, че не е толкова убеден в това дали участието на пазара на труда ще се възстанови. Той добави също, че по- силният долар може да намали допълнително инфлационния натиск.
Печалбите на йената бяха подкрепени и от коментарите на председателя на ЯЦБ, Харухико Курода, който заяви по време на пресконференцията, че няма да има нужда да се регулира паричната политика, в случай че целевата инфлация от 2% бъде достигната до средата на финансовата година, започваща през април. В резултат йената не само нарасна спрямо долара, но и достигна едномесечен връх спрямо еврото.
Еврото от своя страна пък бе уязвено от доклад, показващ спад от 4% на месечна база при индустриалното производство на Германия, който бе по- голям от прогнозирания спад от 1,5%. Това бе и най- голямото понижение от януари 2009 насам. Докладът допълнително подкрепи виждането, че ЕЦБ ще трябва да инжектира нови стимули, за да помогне на икономиката на еврозоната.
По време на късната търговия доларът изгуби 0,7% спрямо йената, достигайки 108.30 йени и отдалечавайки се допълнително от 6- годишния връх на 110.08, достигнат миналата сряда. Преди това зелените пари докоснаха 3- седмично дъно на 107.83.
Еврото изгуби 0,6% спрямо йената, достигайки 136.97 йени, като от началото на годината до сега единната валута е поевтиняла с 5,5% спрямо японските пари.
Спрямо доларът, еврото бе на печалба от 0,2% до 1.2646, оставайки с почти 1.5 цента над 2- годишното дъно, достигнато миналата седмица.
Перспективите пред еврозоната обаче остават мрачни. МВФ предупреди, че има около 30% шанс регионът да изпадне в дефлация през тази година, като в същото време понижи оценката си са световните икономически перспективи.
От Фонда също така намалиха прогнозата си за Япония, но увеличиха тази за растежа на САЩ до 2,2%, като за сравнение три месеца по- рано тя бе 1,7% .
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, продължи драматичния си спад, започнат в понеделник, когато реализирай най- голямата си еднодневна загуба от януари до сега. Индексът изгуби 0,4% до 85.577, след като в петък достигна 4- годишен връх.
Златото поскъпна, след като МВФ понижи прогнозата си за световния растеж
Златото поскъпна за втори пореден ден във вторник, след като привлекателността му на безопасен актив се засили, когато МВФ понижи прогнозата си за световния икономически растеж, а слабите индустриални данни от Германия предизвикаха допълнителни притеснения.
Кюлчетата нараснаха, а доларът поевтиня, след като МВФ предупреди за опасността от по- слаб растеж на страните от ядрото на еврозоната, Япония и големите развиващи се икономики като Бразилия. Акциите също поевтиняха, водени от спадът на S&P 500 с почти 1%.
В понеделник златото направи драматичен обрат, след като резкият спад на долара предизвика подновяване на търсенето на физическите пазари и покриване на къси позиции, след като металът достигна 15- месечно дъно.
Все пак златото не успя да поскъпне твърде много, въпреки увеличаващите се загуби на акциите.
Спот цената нарасна с 0,4% до 1 211.98 долара за тройунция. В понеделник тя скочи с 1,3%, реализирайки най- големия си еднодневен ръст за последните 2 месеца.
Миналата седмица 4- годишният връх на долара спрямо останалите основни валути изпрати цената на златото до почти 4- годишно дъно на 1 180 долара за тройунция.
Доларовият индекс се понижи с 0,4% във вторник, реализирайки втори пореден ден на загуби.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 5.10 долара до 1 212.40 долара за тройунция при големи обеми на търговия.
Подкрепа на цената на златото оказа и по- големият от очакваното спад на индустриалното производство в Германия през август, който бе най- големият от началото на финансовата криза през 2009 до сега.
На пазара на дребно, настроенията сред частните инвеститори нараснаха през септември, след като спадът на цената на кюлчетата под 1 200 долара за тройунция предизвика търсене.
Сред останалите благородни метали паладият поскъпна с 2,9% до 782.60 долара за тройунция, реализирайки най- големия си еднодневен ръст за последните 6 месеца, подпомогнат от покриването на къси позиции, след като в понеделник металът достигна най- ниската си стойност от 27 февруари до сега. Паладият също така изгуби 17% от стойността си спрямо достигнатия през миналия месец връх на 910 долара, който бе и най- високата му стойност от февруари 2011 до сега.
Платината поскъпна с 1,3% до 1 255 долара за тройунция. Среброто изгуби
0,8% до 17.16 долара за тройунция. В понеделник то достигна най- ниското си
ниво от март 2010 насам на 16.66 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)