Доставките на газ по „Турски поток“ през България може да спрат
Операторът прекратява дейности по поддръжка и ремонт, след като Нидерландия отне лиценза му
Доставките на природен газ по тръбопровода „Турски поток“, който минава през България и снабдява с руски газ Турция, Сърбия и Унгария, може да последват съдбата на тези по основната тръба за Европа – „Северен поток 1“. Нидерлания е отнела лиценза на оператора South Stream Transport B.V., от което по закон следва спиране. От руска страна пък сигнализираха за прекратяване на дейности по поддръжката и ремонта, отново намесвайки като причина за това санкциите на Европейския съюз. Ходът заплашва да задълбочи енергийната криза в Европа.
Директорът на South Stream Transport B.V. Олег Аксютин изпрати бележка по-рано този месец до мениджърите на подразделенията, като ги информира, че органът за внос и износ на Нидерландия ще отмени лиценза за износ от 17 септември. В писмото, копие от което е получило Радио „Свободна Европа“, Аксютин нарежда на служителите на компанията да „спрат изпълнението на всички договори, свързани с техническата поддръжка на газопровода, включително проектиране, производство, монтаж, тестване, ремонт, поддръжка и обучение“.
Оборудването, необходимо за наблюдение и ремонт на тръбопровода, се внася предимно от западни страни.
South Stream Transport е нидерландското звено на контролирания от Кремъл гигант „Газпром“, който управлява тръбопровода „Турски поток“, минаващ по дъното на Черно море от Русия до Турция и нататък към Балканите и Централна Европа.
Аксютин посочва, че все пак износът на газ трябва да продължи. South Stream Transport е кандидатствал за нов лиценз, но не знае дали ще го получи.
„Турски поток“ има капацитет да доставя 31.5 млрд. куб. м природен газ годишно, като половината от него е предназначен за Турция, а другата половина – за Сърбия и Унгария.
Включването на България в трасето на „Турски поток“ бе един от приоритетите на предишното правителство на ГЕРБ. То бе приключено в началото на 2021 г., с което тогава Бойко Борисов обяви пълна газова диверсификация в България, въпреки че страната всъщност не получава никакъв газ от тръбата. Бившият енергиен министър в кабинета на Кирил Петков Александър Николов обясни миналата година пред парламента, че инвестицията на България от 3 млрд. лв. за „Турски поток“ ще се изплати за около 80 години.
Спирането на договорите на South Stream Transport означава, че „никой няма да може да извърши ремонт, ако тръбата е повредена, има изтичане на газ или ако част от тръбата се разпадне поради земетресение“.
Всъщност компанията е загубила оперативен контрол над тръбопровода, руският клон е загубил връзка с корпоративния център“, каза източник от компанията пред RFE/RL.
Миналия месец Русия напълно спря износа по „Северен поток 1“, като се позова на западните санкции, които са нарушили способността ѝ да поддържа подводния тръбопровод в Балтийско море. Този ход доведе до рекордно високи цени на газа в Европейския съюз. През последните дни бяха регистрирани и сериозни течове на гориво в морето, за които все още не е ясно дали са саботаж или резултат от случайна повреда. Последиците за околната среда обаче може да са значителни.
Западните лидери обвиниха Русия, че използва санкциите като извинение за намаляване на износа на природен газ за Европа в опит да нанесе сериозна икономическа вреда на Блока, да отслаби подкрепата за Украйна и да отмени санкциите.
Старшият сътрудник в Центъра за анализ на европейската политика и научният сътрудник в Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics Бенджамин Шмит каза, че Европа трябва да се подготви Русия да възпроизведе в Черно море (бел. р. - преди да навлезе на територията на България, газопроводът минава през Черно море) стратегията, която използва, за да спре износа по Балтийско море.
В продължение на месеци „Газпром“ се позовава на фалшиви технически твърдения и твърдения за санкции, за да оправдае своите значителни съкращения на газ и произтичащото от това енергийно въоръжение по трасетата на тръбопровода „Северен поток“ срещу ЕС“, обясни Шмит.
В момента Русия има само два от петте си европейски газопровода за износ на природен газ в експлоатация, включително „Турски поток“ и още един, минаващ през Украйна.