Драстичната разлика в бюджетите на Нинова и Лорер се дължи на европари
Кабинетът залага 57 млн. лв. за управлението на язовири
Разликата във възнагражденията на служителите в новите две министерства, създадени след разделянето на старото Министерство на икономиката, се дължи на европейските програми. Това стана ясно от изслушването на министрите на икономиката и индустрията Корнелия Нинова и на иновациите и растежа Даниел Лорер по повод държавния бюджет за 2022 г.
Според внесения в парламента проект за Бюджет 2022 разликата в разходите за персонал на МИИ и МИР са значителни – около шест пъти или cъoтвeтнo 45.1 млн. лв. cpeщy 7.1 млн. лв. Cпopeд ycтpoйcтвeнитe пpaвилници нa двeтe министерства щaтнитe бpoйĸи ca cъoтвeтнo 1592 и 482.
Изпoлзвaйĸи oбщия бюджeт нa вeдoмcтвoтo пo пepoтo зa paзxoди зa пepcoнaл, paздeлeн нa щaтнитe бpoйĸи, изчиcлeниятa нa Есоnоmіс.bg пoĸaзвaт, чe cpeднo възнaгpaждeниятa в cиcтeмaтa, yпpaвлявaнa oт лидepa нa БCΠ, възлизa нa oĸoлo 2300 лв.
За сравнение изчисленията показват, че средното възнаграждение във ведомството на Лорер и двете структури към него – Българската агенция за инвестиции и Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия – е два пъти по-малка – 1002 лв.
Лорер обясни разликата с факта, че голяма част от служителите във ведомството и структурите към него получават възнаграждение и по линия на европейските програми, за които министерството отговаря.
Министерството на иновациите и растежа се финансира в голяма част то европрограми, а не от държавния бюджет, което облекчава числата за персонал при нас“, коментира Лорер. Той посочи, че в държавната администрация „от десетилетия“ се е практикувала схемата повече хора и ниски заплащания, а амбицията на новата власт е щатните бройки да намаляват и заплащанията да се увеличават.
От ГЕРБ изразиха критики за очакваните „само“ около 600 млн. лв. в сертифицирани чуждестранни инвестиции за 2022 г., като Лорер отвърна, че „фунията от възможности е сравнително малка, тъй като толкова години България е била с висок политически риск“.
Нашата цел е да създадем усещане, че България е правова държава с читава инфраструктура. Това е най-важното послание и ще го разпространяваме чрез министерството и Българската агенция за инвестиции“, коментира Лорер.
„Страхотна“ цел за икономическия растеж
Председателят на комисията по икономически политики и иновации Мартин Димитров обяви за „страхотна“ целта за икономически растеж от 4.8% за тази година. Това би бил най-високият темп на растеж от 2008 г. или от около 15 години насам. В същото време обаче редица международни институции прогнозират по-слаб растеж на българската икономика.
Така с някои забележки депутатите в комисията одобриха на първо четене проекта за Бюджет 2022, който в сряда ще влезе и за гласуване в пленарна зала на първо четене.
Пари за язовири
Около 57 млн. лв. са заложени в проектобюджета на кабинета са държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова обясни, че с тях се предвижда тази година предприятието да провери 384 язовира, като от тях за текущ ремонт са около 130, а за основен – 15.
Припомняме, че при управлението на ГЕРБ бяха отпуснати общо 630 млн. лв. на Държавната консолидационна компания за спешен ремонт на 484 язовира. От тях реално ремонтирани бяха едва около 20%, но стотици милиони бяха раздадени като аванси, стана ясно от разкритията на служебното правителство.
Министърът на икономиката и индустрията посочи, че за облекчаване на регулациите за бизнеса са предвидени 3.9 млн. лв. и допълни, че вече са идентифицирани почти около 150 поднормативни актове, които трябва да бъдат прегледани.