Новият шеф на „Булгаргаз“ е сключил сделка с бившата си фирма
Управляващите решиха да засекретят информацията за съмнителната сделка от петък за износ в Румъния
Фирмата „МЕТ Енерджи Трейдинг България“, в която е работил доскоро новият директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов, е участвала в съмнителната сделка, извършена в петък от обществения доставчик. Това призна самият той пред журналисти докато се провеждаше днешното извънредно закрито заседание на енергийната комисия. ДАНС изнесе детайлни данни около продажбата на 37 400 мегавата енергия за Румъния, но те остават скрити за обществото.
Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев нямаше право да коментира темата заради засекретеното заседание, но даде да се разбере, че в самата зала евентуалният конфликт на интереси е бил потвърден.
Да работиш до четвъртък в една фирма, в петък да станеш шеф на държавно дружество и в същия ден да продадеш газ на собствената фирма, в която си работил. На вас не ви ли се струва ненормално?“, попита реторично той.
На излизане от залата Йоцов бе запитан от журналистите дали сред купувачите е компания, за която е работил, а той отговори: „Казах – да, но не за значителни количества, а минимални. Не е конфликт на интереси, защо да е конфликт на интереси, това е анонимен сегмент. Единственото, което мога да направя, за да не търгувам с тази компания, е да забраня търговията с нея – „Булгаргаз“ въобще да не търгува с нея“.
Интересното е, че новите управляващи решиха да засекретят информацията от днешното заседание, въпреки че не става въпрос за националната сигурност и въпреки че зам.-министърът на енергетиката и директорът на „Булгаргаз“ разполагат с информацията, въпреки че нямат ниво на допуск за това.
„Оказа се, че зам.-министърът, шефът на „Булгаргаз“ и шефът на газовата борса нямат допуск до класифицирана информация. Но в същото време знаят кои са фирмите, на които е продаден газът. А вие журналистите, а и обществото, които нямате допуск, нямате право да знаете“, каза Добрев, който излезе да говори пред медиите докато секретното заседание на комисията продължаваше.
Настояваме тези фирми да се кажат пред обществото, не знаем защо са държавна тайна. При търговията с електрическа енергия, което не е нищо по-различно от търговият ас газ, тази информация е публична. Знаят се както продавачите, така и купувачите“, каза Добрев.
Председателят на Държавната агенция „Национална сигурност“ е дал подробна информация на депутатите от комисията за фирмите купувачи, за търговците, за продадените обеми и за цените по сделката от петък.
„За съжаление не можем да ви ги кажем, това беше и целта – да се засекрети заседанието, за да не можем да ви кажем фирмите. Когато разберете кои фирмите, ще научите много интересна информация, свързана с новото управление на „Булгаргаз“ и на държавата“, каза депутатът от ГЕРБ.
Според него още по-полезна информация за обществото би била тази за цените, на които са сключени сделките за продадените лотове (по данни на енергийния министър – 40 сделки за лотове между 1000 и 1500 мегавата – бел ред.).
Това управление дойде с обещание за прозрачност, а такава не виждаме. Да кажат кои са търговците, кои са посредниците, които са купили едни много малки количества газ. На фона на консумацията за една година в България това са нищожни количества. Ние не знаем кой е взел трохите, а се надяваме да разберем кой иска да изяде баницата“, коментира Делян Добрев.
Според Добрев целта на новото държавно управление е да се намали пазарния дял на „Булгаргаз“ и да се настанят посредници/търговци.
„Целта е делът на „Булгаргаз“, който сега е 95% на пазара на газ в България, да бъде разделен между посредниците и да натоварят българския потребител със стотици милиони. Моята прогноза е, че до края на годината делът на „Булгаргаз“ ще остане наполовина“, каза Добрев.
Според него така цената за бизнеса ще скочи с поне 30% и обществото ще плаща между 250 и 500 млн. лв. повече на година.